„STAJESZ SIĘ ODPOWIEDZIALNY NA ZAWSZE ZA TO, CO OSWOIŁEŚ”

W dniach 27-29.11.2015r. w Nadbużańskim Ośrodku Ewangelizacji w Drohiczynie, odbyły się rekolekcje formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poprowadził je ks. dr Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego oraz Koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Diecezji Drohiczyńskiej. Ks. Krzysztof zabrał uczestników rekolekcji na spotkanie z Małym Księciem i osobami, które spotykał na swojej drodze.

Już pierwszego dnia dowiedzieliśmy się, że podążamy w życiu różnymi drogami, często są one podobne do dróg innych ludzi, ale ta nasza jest tylko nasza, wyjątkowa, która prowadzi ostatecznie na spotkanie z Panem Bogiem. Na podstawie analizy charakterów postaci, które spotkał Mały Książe młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, jaki powinien i jaki nie powinien być przyjaciel, tworząc ostatecznie definicje przyjaźni i jej znak graficzny. Postacie z Małego Księcia pokazały, że możemy być do nich trochę podobni, kiedy np. zamykamy się na innych ludzi albo nasze obowiązki są dla nas tak ważne, że nie dostrzegamy obok siebie innych ludzi. Oprócz tego mogliśmy sobie uświadomić, jakie relacje budujemy na co dzień z ludźmi, z którymi spędzamy najwięcej czasu, i oczywiście z Panem Jezusem, który jest najlepszym przewodnikiem. Jeśli nasze życiowe drogi – zajęcia codzienne, którymi podążamy, które wykonujemy, prowadzą do ludzi, to są właściwe.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu mieliśmy możliwość powierzenia naszych życiowych dróg Jezusowi. Mogliśmy też skorzystać z Sakramentu Pokuty i zostawić to, co nam przeszkadza w wędrowaniu przez życie, swoje słabości, za kratkami konfesjonału.

W sobotni wieczór oglądaliśmy film pt. „Podaj dalej”. Bohaterem był chłopiec, który w ramach pracy domowej stworzył w swoim środowisku „ruch” polegający na pomaganiu innym ludziom, gdy wcześniej ktoś inny pomógł danej osobie. W ten sposób dobro było rozpowszechniane i wracało do osób pomagających. Najważniejszą puentą filmu jest to, że człowiek może naprawić coś więcej niż rower, może naprawić drugiego człowieka. Im więcej będziemy dawali innym, tym więcej sami otrzymamy.

Weekendowe spotkanie zakończyła wspólna Eucharystia, podczas której w homilii ks. Krzysztof  przypomniał m.in. o tym, że dobro, które dajemy z serca zawsze owocuje – procentuje i wraca. Zwrócił także uwagę na to, że rekolekcje trwają kilka dni i ważne jest to, aby wrócić do swoich środowisk z Jezusem i podejmować wysiłek życia miłością, dzieląc się dobrem.

 

                                                                                              uczestniczka