Studenci pierwszego roku we Wrocławiu

Tak jak poprzedniego roku, tak również w tym roku maturzyści z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” myśleli, że pojadą we wrześniu na obóz do Myczkowiec i poznają innych maturzystów. Niestety, na początku marca ogłoszono w Polsce stan epidemii koronawirusa. Uczestnictwo w obozie, jak również sam fakt organizacji obozów stanął pod wielkim znakiem zapytania. Biuro Fundacji podjęło niełatwą decyzję o odwołaniu obozów w formie tradycyjnej, na rzecz formy zdalnej – nowej, nieznanej, ale zdecydowanie bardziej bezpiecznej od dotychczasowej. I w ten sposób powstał e-obóz maturzystów pod hasłem “Życie – niedokończony projekt”.

Pierwszym etapem, który rozpoczął e-obóz 9 września, było wysłuchanie trzech konferencji specjalnie przygotowanych w tym celu i zamieszczonych na kanale YouTube DziełoTV oraz na oficjalnym profilu facebookowym Fundacji. Pierwszą była konferencja przygotowana przez ks. Dariusza Kowalczyka – Przewodniczącego Zarządu – który wprowadził przyszłych studentów w szczegóły funkcjonowania wspólnot akademickich. Drugą była konferencja ks. Pawła Walkiewicza – Wiceprzewodniczącego – o życiu studenckim św. Jana Pawła II, pokazując stypendystom czego mogą się od niego nauczyć pod tym względem. Ostatnią, trzecią konferencją była konferencja ks. Łukasza Nycza, Wicedyrektora Biura Fundacji ds. formacji stypendystów, na temat formacji duchowej – dlaczego jest ona ważna w życiu chrześcijanina i dlaczego warto poświęcić na nią czas. Wszystkie te internetowe konferencje zastąpiły formacyjną część obozu tak bardzo istotną dla młodych chrześcijan.

Drugim etapem było spotkanie maturzystów z szefową i starostką wspólnoty wrocławskiej za pośrednictwem platformy ZOOM. Odbyło się ono 22 września. Maturzyści poznali wtedy siebie nawzajem, zobaczyli – na ekranie – swoją szefową Magdalenę Urbaniak oraz starościnę Adelę Osajdzińską. Dowiedzieli się od nich, jak wygląda struktura oraz funkcjonowanie wspólnoty. Podzieliły się również swoimi wrażeniami na temat Dnia Papieskiego – jak on wygląda ze studenckiego punktu widzenia. Był to czas zawierania nowych znajomości z innymi maturzystami, jak również czas na rozmowę ze starszymi kolegami o studiach, o życiu we Wrocławiu, o uczelniach, wspólnocie i przeżywaniu Dnia Papieskiego.

Finał e-obozu maturzystów miał miejsce w stacjonarnym spotkaniu 3 października we Wrocławiu. Spotkanie rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie maturzyści wraz z szefową oraz ks. Bartoszem Mitkiewiczem – duchowym opiekunem wspólnoty wrocławskiej – zjedli wspólny obiad, po którym był czas na integrację oraz rozwijanie znajomości zapoczątkowanych podczas spotkania na ZOOM-ie. Na koniec spotkania maturzyści mogli wypytać starszych kolegów-stypendystów o życie we Wrocławiu, studiowanie czy funkcjonowanie wspólnoty. Pierwszoroczni zostali również poinformowani o działaniach i wydarzeniach podejmowanych w ramach zbliżającego się Dnia Papieskiego oraz przydzieleni do poszczególnych zadań.

Aleksandra Nawała