Studencka pomoc w walce z pandemią

Jednym z elementów programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest zaangażowanie w wolontariat. W tym roku, w czasie walki z pandemią, część stypendystów podjęła się pomocy w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Zmagania z epidemią wirusa SARS-CoV-2 rozgrywa się na wielu polach. Wymaga m.in. potężnego zaplecza logistycznego. Na tym polu pomocni okazali się studenci Akademii Góniczo-Hutniczej w Krakowie, wśród których jest stypendysta Fundacji – Tomasz Kuźma.

Studenci wykonują zadania logistyczne, mające niemałe znaczenie dla opanowania sytuacji epidemiologicznej. M. in. dzwonią do osób, które powinny zostać objętych kwarantanną, przeprowadzają wywiad epidemiologiczny, wprowadzają i sprawdzają poprawność danych w systemach informatycznych.

Dlaczego stypendysta Fundacji, student wymagającego kierunku i szef akademickiej wspólnoty decyduje się na kolejne, wymagające czasu i energii zadanie?

– Czułem, że jeżeli mogę pomóc, to powinienem to zrobić – mówi Tomasz Kuźma.

To nie jest czas na zastanawianie się, tak wiele osób w tym trudnym czasie potrzebuje pomocy – dodaje student krakowskiej uczelni.

Hubert Szczypek