Początek tygodnia był dla stypendystów czasem poszerzania swojej wiedzy o otaczającym świecie. Dzięki uprzejmości rektorów Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uczestnicy obozu mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i ćwiczeniach przygotowanych przez wykładowców i choć przez chwilę mogli poczuć się studentami.
23 lipca młodzież wraz z opiekunami spędziła dzień na Politechnice Świętokrzyskiej. Zakres tematyczny zajęć był bardzo rozległy – uczniowie zobaczyli prawdziwego łazika marsjańskiego, brali także udział w pokazach laserowych i wykładach dotyczących samodzielnego tworzenia gier komputerowych. Podczas warsztatu architektury gimnazjaliści i licealiści mieli możliwość zaprojektowania domu swoich marzeń. Ich entuzjastyczna reakcja była dowodem na to, że temat zajęć bardzo się im spodobał. Oprócz tego odbyły się warsztaty na temat zastosowania termowizji, działania drukarki 3D oraz animacji poklatkowych. Stypendyści korzystali również z wielu symulatorów oraz bolidów.
Godziny spędzone w murach Politechniki Świętokrzyskiej były czasem budowania i umacniania relacji między uczestnikami zajęć.
W trakcie zajęć komputerowych z animacji poklatkowej, mimo tego, że pracowaliśmy na oddzielnych stanowiskach, bardzo się zintegrowaliśmy. Wzajemna pomoc połączona z masą radości sprawiła, że zajęcia te były dla nas bardzo interesujące
– powiedziała jedna z wychowawczyń.
We wtorek, 24 lipca, gościliśmy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tym razem stypendyści mieli okazję zapoznać się z wiedzą z zakresu psychologii, historii, filologii, medioznawstwa i kulturoznawstwa. Warsztaty dotyczyły m. in. osobowości człowieka, treningu twórczości i komunikacji interpersonalnej. W natłoku zajęć znalazła się także przestrzeń dla umysłów ścisłych. Młodzież wzięła udział w zajęciach o ochronie środowiska, rafie koralowej, powietrzu i lekach. Wykładowcy dali uczestnikom obozu możliwość przeprowadzenia doświadczeń chemicznych i fizycznych. Spektrum możliwości zaprezentowanych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego zrobił na stypendystach duże wrażenie.
Obecność stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na uczelniach wyższych jest nieodłącznym elementem każdego obozu dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Dzięki zapewnieniu możliwości wejścia w świat studiów i zapoznania się z ofertą edukacyjną wybranych uniwersytetów, politechnik i akademii, uczestnicy obozu mogą kształtować wizję własnej przyszłości. Obcowanie ze środowiskiem akademickim może pomóc młodym ludziom w wyborze kierunku studiów i konkretnej uczelni.