Święty Krzyż

W środę gimnazjaliści wraz z opiekunami zabrali plecaki i założyli wygodne buty, a następnie udali się na wyprawy, dzięki którym mogli poznać uroki świętokrzyskiej ziemi.

Uczestnicy zakwaterowani w środkach Melodia I, Fama i Łącznik mieli możliwość odwiedzenia Bazyliki na Świętym Krzyżu oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Zanim jednak dotarli do kościoła przynależącego do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, musieli wspiąć się na szczyt o wysokości blisko 600 m n.p.m. Podczas wędrówki towarzyszyły im postaci z miejscowych legend – guślarka, zielarka, zbóje i czarownice – które przygotowały dla stypendystów zadania i aktywności na pokonywanych przez nich kolejnych etapach wspinaczki.

Młodzież poznała znaczenie imion pochodzenia słowiańskiego, nauczyła się rozróżniać zioła i niczym prawdziwe wiedźmy pokonywała tor przeszkód na miotłach. Cała grupa, po wytężonym wysiłku, z uśmiechem na twarzach stanęła ostatecznie na szczycie Łysej Góry.

O 12.00 odbyła się uroczysta Msza Święta w Bazylice pw. Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu. W homilii ks. Wojciech Tkaczyk mówił o znaczeniu rodziny w życiu człowieka. Po obiedzie stypendyści udali się do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Dzięki odpowiednio zaaranżowanemu miejscu mogli przenieść się w czasie i wziąć udział w warsztatach przeprowadzonych przez profesjonalistów. Każdy znalazł coś dla siebie: lepienie z gliny, czerpanie papieru, tworzenie szmacianych lalek, praca w kuźni, pieczenie placków na ognisku, splatanie bransoletek… Było w czym wybierać! Każdy z uczestników wrócił do ośrodka z własnoręcznie przygotowaną pamiątką.