Tokarnia i Chęciny

26 lipca, dzień po swoich młodszych kolegach, licealiści objęci programem stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wyjechali do Tokarni i Chęcin, które położone są nieopodal Kielc. Wycieczka zorganizowana przez Urząd Marszałkowski miała przybliżyć uczestnikom uroki i kulturę świętokrzyskiego regionu oraz dać młodym chwilę wytchnienia od obozowej codzienności.

Pierwszym punktem wycieczki było Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach, w ramach którego funkcjonuje Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Zaprojektowana wystawa skoncentrowana była na człowieku i jego życiowych czynnościach. Wszyscy zainteresowani mogli przyjrzeć się pracy własnego organizmu oraz wykazać się sprytem i zwinnością podczas wykonywania kolejnych zadań. Nietuzinkowa forma zajęć – możliwość fizycznego i intelektualnego rozwoju – bardzo spodobała się stypendystom.

Od wizyty w Parku Etnograficznym licealiści rozpoczęli swój krótki pobyt w Tokarni. Spotkał się tam z młodymi ludźmi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego- Pan Adam Jarubas.

Zwiedziliśmy skansen, ze szczególnym wyróżnieniem zabudowy obszaru województwa świętokrzyskiego i zapoznaliśmy się z pracą ludności wiejskiej w okresie od XVIII do XX wieku

– relacjonuje Marta Domżalska, wychowawczyni z ośrodka Asystent.

Miejsce, które stypendyści odwiedzili jako ostatnie, to Chęciny. W mieście uczestnicy zwiedzili przede wszystkim XIV-wieczny zamek wybudowany z inicjatywy Władysława Łokietka, a później wspólnie spędzili czas na rynku.

Młodzież zakończyła intensywny czwartkowy dzień udziałem we Mszy Świętej odprawionej przez duszpasterzy ośrodków w kościele pw. św. Wojciecha.