Stypendyści na szlaku papieskim

 

W dniach od 17 do 19 maja br. w Rycerce Górnej, w domu rekolekcyjnym księży Michaelitów, miało miejsce spotkanie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji bielsko-żywieckiej. Od piątku do niedzieli przeżywaliśmy niesamowite chwile.
Większość stypendystów zdecydowało się na wspólny przyjazd pociągiem z Bielska do Rycerki. Po przyjeździe na miejsce mieliśmy czas na rozpakowanie oraz poznanie nowych okolic. Aby nie marnować czasu, spotkaliśmy się wszyscy razem, by się przedstawić i poznać osoby, będące na spotkaniu po raz pierwszy. Następnie, po krótkiej przerwie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Ksiądz Stanisław przybliżył nam postać bł. Bronisława Markiewicza oraz historię księży Michaelitów, a znak pokoju podawaliśmy ze słowami „dobrze, że jesteś”. Wieczór spędziliśmy jedząc kolację oraz wspólnie integrując się w pokojach.

 

Drugi dzień naszego spotkania rozpoczęliśmy modlitwą na świeżym powietrzu. Po śniadaniu wyruszyliśmy na V Rodzinny Rajd Szlakami Papieskimi. Mimo krótkiego deszczu, pogoda nie pokrzyżowała nam planów. Wszyscy dzielnie podołali wyprawie na Bendoszkę Wielką 1144 m n.p.m.). Po drodze mogliśmy napawać się pięknym krajobrazem Beskidów. Na szczycie Bendoszki uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Bp Tadeusz Rakoczy. W ramach Rajdu organizowany był konkurs wiedzy o szlakach papieskich. Nasi stypendyści zdominowali konkurencję, zajmując I, II i III miejsce w konkursie.
Kiedy wróciliśmy do domu rekolekcyjnego zjedliśmy obiadokolację. Po przerwie na zregenerowanie sił spotkaliśmy się na pogodnym wieczorze. Michał jak zwykle pięknie

 

zagrał na gitarze, Karolina zaśpiewała nam „Niepewność” Marka Grechuty, a Faustyna zaprezentowała nam swoją grę na skrzypcach. Końcówkę dnia zwieńczyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu. Był to dla nas czas skupienia i rozmowy z Bogiem.

Nim się obejrzeliśmy, nastała niedziela. Po jutrzni oraz śniadaniu spotkaliśmy się na konferencji podsumowującej nasze spotkanie. Ksiądz Stanisław przypomniał nam o ważnych sprawach dotyczących planowanego w czerwcu spotkania dla rodziców oraz obozu w Olsztynie. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Podczas kazania, ksiądz wspomniał o tym, jak ważna jest modlitwa do Ducha Świętego, który jest często zapominany, a który jest równie ważny jak Bóg Ojciec i Syn Boży. Tym razem znak pokoju przekazywaliśmy w formie uścisku.

rekolekcje Rycerka

Niestety nasz wspólny czas dobiegł końca. Po obiedzie wróciliśmy na stację PKP. Czekając na pociąg graliśmy w różne zabawy. Po dłuższej chwili pociąg nadjechał i musieliśmy się rozstać. Jak zwykle było to niesamowite i jedyne w swoim rodzaju spotkanie. Niezmiernie dziękuję Księdzu Stanisławowi za organizacje spotkania, Księżom Michaelitom za udostępnienie nam domu rekolekcyjnego i Wam, drodzy stypendyści za możliwość bycia z Wami i dzielenia się tymi pięknymi chwilami.
Mikołaj Wierzbicki