Podlasie jest regionem zróżnicowanym etnicznie i słynie z pięknych miejsc, które mieli szansę odkryć także stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Siódmego dnia pobytu na obozie gimnazjaliści i licealiści udali się na wycieczki po ziemi podlaskiej. Odwiedzili między innymi Białowieżę, Choroszcz, Tykocin i Krynki.
Uczestnicy obozu zostali podzieleni na 6 grup. Każdemu z ośrodków zostało przyporządkowane inne miejsce. Młodzież z jednego z nich udała się na wycieczkę tajemniczo zatytułowaną ,, Szlak Tatarski”. Stypendyści podążający tą trasą mieli okazję zobaczyć najstarszą cerkiew prawosławną. Znajduje się w Supraślu. Według dostępnych źródeł świątynia była wzorem dla kolejnych architektów projektujących budowle sakralne. Mnich, który opowiadał historię tego wyjątkowego miejsca oprócz oprowadzania grup zajmuje się tworzeniem ikon, które sam pięknie określił jako ,,Ewangelię napisaną kolorami”. Kolejnym punktem programu był meczet w Krynkach, który uzyskał w 2012 roku tytuł Pomnika Historii. Przewodnikiem był rodowity Tatar, który opowiedział stypendystom o historii miejsca oraz nawiązał do zwyczajów obowiązujących w islamie. Następnie młodzież udała się na spacer po Parku Megalitów, gdzie mogła zobaczyć pradawne skały charakterystyczne dla tego regionu.
Inny ośrodek natomiast, udał się do Biebrzańskiego Parku Narodowego. W największy Parku Narodowym w Polsce żyje około 291 gatunków ptaków. To tam również znajduje się twierdza Osowiec oraz Kanał Augustowski. Kolejnym celem wyprawy była Góra Strękowa, z której rozciąga się przepiękny widok na dolinę Narwi. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny umocnień z walk we wrześniu 1939 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń odbywają się tam uroczystości m. in. inscenizacja bitwy pod Wizną.
Opisane powyżej atrakcje to tylko część z tych, które zostały przygotowane specjalnie dla uczestników obozu. Dzięki uprzejmości Jerzego Leszczyńskiego- Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” mogli poznać uroki ziemi podlaskiej.