Stypendyści-studenci zawitali do Gniezna – pierwsze dni obozu „Powrót do...

Stypendyści z całej Polski przybyli do Gniezna 8 lipca. We wtorek, 9 lipca, odbyła się inauguracja obozu. Tego dnia miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem J. Em. Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz koncert Myśleć sercem-Papieskie inspiracje.

W poniedziałkowe popołudnie do Gniezna przybyło ponad 600 stypendystów-studentów. Po zakwaterowaniu w punktach noclegowych przyszedł czas na spotkania integracyjno-formacyjne w ośrodkach. 

Kolejny dzień rozpoczął się od spotkania w Katedrze Gnieźnieńskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył J. Em. Prymas Polski abp. Wojciech Polak – wiceprzewodniczący Rady Fundacji. Eucharystię koncelebrowali: ks. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący Zarządu Fundacji, ks. Paweł Walkiewicz – wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji, ks. Łukasz Nycz – członek Zarządu Fundacji, odpowiedzialny za organizację obozu, ks. Michał Bubacz – diecezjalny Koordynator Fundacji, ks. Przemysław Kwiatkowski – proboszcz Katedry, ks. Jakub Kapelak – sekretarz Księdza Prymasa, ks. Maciej Jasiński – kapelan Księdza Prymasa, ks. Jacek Orlik – były Koordynator Diecezjalny Fundacji oraz księża duszpasterze, posługujący w czasie obozu: ks. Michał Stachera, ks. Jakub Siutkowski, ks. Michał Mikołajczak oraz o. Ditric i o. Noe.

Ks. Prymas, witając stypendystów, zwrócił uwagę na to, że obecność członków Fundacji w Gnieźnie stanowi swego rodzaju tryptyk – Św. Jan Paweł II napisał Tryptyk rzymski, my tworzymy tryptyk gnieźnieński – powiedział. Arcybiskup nawiązał do tego, że Gniezno gościło stypendystów podczas e-obozu, który odbył się w lipcu 2020 roku, następnie w sierpniu 2021 miał tutaj miejsce obóz stypendystów-uczniów, a ostatnim elementem wspomnianego tryptyku jest tegoroczny obóz studentów. 

W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślał, że Gniezno jest miejscem wyjątkowym na mapie Polski – początkiem dziejów naszej ojczyzny – a równocześnie kolebką Kościoła, w której praojcowie zjednoczyli się jednością wiary z Ojcem, Synem i Duchem Świętym, a które to zjednoczenie dokonało się w chrzcie i przez chrzest. Prymas podkreślał, że warto wracać do Gniezna, gdzie znajdują się źródła tożsamości chrześcijańskiej, związane z sakramentem chrztu – Warto więc wracać tutaj, do tego miejsca. Warto powracać do źródeł chrzcielnych. Warto tutaj przychodzić. Warto tutaj przybywać, i może sięgać nie tylko już do samych historycznych początków, ale właśnie jako ludzie ochrzczeni, a więc włączeni przez nasz chrzest święty w ten, jak to nazwał wówczas Prymas Tysiąclecia, ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, najpierw przypomnieć sobie o naszej chrześcijańskiej tożsamości, która właśnie w chrzcie świętym ma swe źródło. A potem pomyśleć sobie o tym, do czego nas – i to już tak konkretnie w naszym życiu – to chrzcielne obdarowanie uzdalnia i zobowiązuje. Warto więc tutaj wrócić i sięgnąć do naszego chrztu świętego. Powrót do źródeł, powrót do naszych źródeł, to przecież powrót do naszego chrztu świętego. Bo chrzest to życie – mówił Prymas do zgromadzonych w Katedrze Gnieźnieńskiej. 

Stypendyści po południu zwiedzali Gniezno, mieli możliwość zobaczenia Katedry oraz Muzeum Diecezjalnego, a także innych zabytkowych przestrzeni miasta. Wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna i bł. Jolenty odbył się koncert Myśleć sercem-Papieskie inspiracje. Wydarzenie przygotowali: wokalistka Katarzyna Thomas, Piotr Szafraniec, akompaniujący na fortepianie, oraz aktor Dariusz Jakubowski, odpowiedzialny za koncepcję i reżyserię wydarzenia. Bezpośrednim impulsem dla powstania projektu był słynny list św. Jana Pawła II do artystów. Myśleć Sercem jest odpowiedzią na wołanie Papieża do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej.

Spektakl zawierał w sobie teksty m.in. Jana Pawła II, Stanisława Wyspiańskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Zbigniewa Herberta oraz aranżacje muzyczne Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Josepha Haydn’a, Franza Schuberta i Jana Sebastiana Bacha. Występ został doceniony owacjami na stojąco. Dziękujemy artystom za ten piękny wieczór pełen emocji!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia obozu [kliknij tutaj]