Stypendyści w „Oratorium na Boże Narodzenie”

Aniołowie, chór, orkiestra, fortepian, instrumenty perkusyjne – to tylko niektóre z elementów, tworzących piękną kompozycję bożonarodzeniowego oratorium, które zostanie zaprentowane podczas koncertu charytatywnego, organizowanego przez Stowarzyszenie „Polska Orkiestra Lekarzy”, Naczelną Izbę Lekarską oraz Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W okresie norowocznym będą miały miejsce dwa tak niezwykłe koncerty – pierwszy z nich zespół zagra 4 stycznia 2015 r. o godz. 20.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie, a dzień później zagości w Sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej (Katowice, 5 stycznia 2015 r., godz. 18.00).

Niezwykłym elementem obydwu koncertów będzie prapremierowe wykonanie symfonicznego dzieła „Oratorium na Boże Narodzenie” Huberta Kowalskiego, pod batutą kompozytora, z udziałem stypendystów naszej Fundacji.

„Oratorium na Boże Narodzenie” to kompozycja wyrażająca zarówno opis wydarzeń biblijnych jak i refleksję na temat wartości życia. Jej forma łączy w sobie klasyczne ujęcie oratorium i współczesne odniesienia muzyczne. Tradycyjne kolędy przeplatają się ze współczesnymi piosenkami, a narrator wypełniając swą rolę rozumianą klasycznie prowadzi słuchaczy w swych recytatywach przez sceny zwiastowania, narodzenia Jezusa, spotkania z pasterzami, wizytę mędrców. Jego partie wokalne zostały ujęte w nieklasycznych ramach muzycznych. Napisane przez Huberta Kowalskiego pokazuje w zupełnie nowy sposób znaną wszystkim historię narodzenia Chrystusa. Usłyszymy w nim fascynacje muzyką filmową, muzyką różnych kultur, tradycją Kościoła Katolickiego a także współczesnymi stylistykami muzycznymi.

Grupa muzyczna, złożona z niezwykle uzdolnionych muzycznie stypendystów intensywnie przygotowuje się do bożonarodzeniowego oratorium. W miniony weekend zespół uczestniczył w rekolekcjach, podczas których, oprócz przygotowania duchowego do Świąt Bożego Narodzenia, uczestnicy brali udział w szeregu warsztatów i prób przed noworocznymi koncertami.

W imieniu Fundacji oraz artystów bardzo serdecznie zapraszamy naszych Darczyńców, Przyjaciół Fundacji oraz wszystkich mieszkańców i gości na koncerty w Krakowie i Katowicach. Podczas wystąpień odbędzie się zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji. Z głębi serc dziękujemy za okazywane nam serce i wsparcie, zarówno materialne, jak i duchowe. To dzięki Wam możemy rozwijać się i tworzyć „żywy pomnik’ Świętego Jana Pawła II. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i wielu łask bożych w nadchodzącym, 2015 roku!