Stypendyści z Krakowa uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli

„Mędrcy świata, monarchowie – gdzie śpiesznie dążycie?” Co roku, radośnie śpiewając słowa popularnej kolędy, stypendyści krakowskiej wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wraz z tysiącami krakowian maszerowali ulicami stolicy Małopolski, aby uczcić święto Objawienia Pańskiego, a przy okazji, z pomocą innych wolontariuszy, zebrać potrzebne fundusze na pomoc ubogim, którą od wielu lat zajmuje się Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

W tym roku, ze względu sytuację epidemiologiczną, Orszak Trzech Króli nie mógł się odbyć w tradycyjnej formie, jednak nie powstrzymało to organizatorów przed upamiętnieniem wizyty mędrców ze Wschodu u nowonarodzonego Jezusa – królowie w towarzystwie jednoosobowej asysty spotkali się na krakowskim rynku, aby chociaż w ten sposób kontynuować historię Orszaku w grodzie Kraka. Każdy, kto chciał wziąć udział w przemarszu, mógł śledzić wydarzenie za pośrednictwem transmisji internetowej.

Krakowska wspólnota Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” była współorganizatorem tegorocznego Orszaku i podobnie jak w ubiegłych latach, wspierała w przemarszu króla afrykańskiego – tym razem w skromniejszej asyście chorążego. Studenci pomagali również w przeprowadzeniu kwesty w lokalnych parafiach, przy okazji rozdając wiernym papierowe korony i śpiewniki – wszystko po to, aby w mniejszych grupach celebrować Objawienie Pańskie. W końcu nic tak nie integruje młodszych i starszych, jak wspólne kolędowanie na cześć Dzieciątka…  A działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wszystkim uczestnikom wydarzenia online przybliżyła Dominika Krajniewska – studentka Akademii Górniczo – Hutniczej.

Fot. Facebook.com/OrszakTrzechKroliKrakow

6 stycznia 2021 r. to już historia… Dobrze, że w dobie pandemii piękna tradycja Orszaku Trzech Króli nie zanikła i mógł się on odbyć choćby w tej skromnej oprawie. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku uroczyście przemaszerujemy ulicami Krakowa, a zwieńczeniem wydarzenia będzie spotkanie trzech pochodów na Rynku.

 

Magdalena Żezała