Szczyt szefów i starostów

Tuż przed początkiem roku akademickiego, w domu rekolekcyjno-formacyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie odbył się zjazd szefów i starostów Fundacji. Stypendyści odpowiedzialni za kierowanie wspólnotami akademickimi debatowali nad wyzwaniami czekającymi stypendystów w tym roku. Na spotkaniu obecny był również Zarząd Fundacji i pracownicy Biura.


Pierwszy dzień stypendyści rozpoczęli od integracji. Kolejnym punktem programu była wspólna Eucharystia, której przewodniczył Przewodniczący Zarządu Fundacji – ks. Dariusz Kowalczyk. W homilii podkreślona została istota roli szefów i starostów, jako ludzi, którzy mają wymagać od innych działania, lecz nie mogą przed tym zapominać o sprawiedliwości wymagania wobec siebie, o czym niektórzy ludzie zapominają. Homilia była wstępem przed rozpoczęciem kluczowych prac nad podsumowaniem działań wspólnot. Piątkowy wieczór jak i sobotnie popołudnie minęły na omówieniu działań wszystkich wspólnot akademickich.


Następnym punktem programu było podsumowanie tegorocznych e-obozów, których centralne punkty odbyły się w Gnieźnie oraz Krakowie, a całość była transmitowana on-line. Zjazd był również czasem pracy nad nowymi materiałami formacyjnymi oraz planami odnośnie przeprowadzenia rekolekcji dla każdej ze wspólnot.


Dzięki obszernej wymianie pomysłów, opinii i sugestii zaplanowano działania na rok akademicki 2020/2021 oraz omówiono działania na nadchodzący XX Dzień Papieski. Uwzględniono możliwe występujące ograniczenia w związku z pandemią i trudności z tym związane.


Sobotnie popołudnie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia a następnie odbyła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Walkiewicz, Wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji. W homilii odniósł się do budowania żywej relacji z Chrystusem, aby podążać Jego ścieżką, zaufać Mu, być gotowym na spotkanie. Gorliwie wypełniać przykazania i radować się z każdego dnia, który sprawia, że umacniamy naszą wiarę.
Po Mszy św. miała miejsce wspólna adoracja, którą zorganizowała wspólnota SHALOM. Był to czas wyciszenia, przemyśleń i naładowania baterii na kolejne wyzwania, które czekają na uczestników już w najbliższej przyszłości.


Również ostatniego dnia zjazdu odbyła się wspólna Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Łukasz Nycz – Wicedyrektor Biura ds. formacji stypendystów. W homilii odniósł się on do liderów, aby w czasie posługiwania drugiemu człowiekowi zawsze kierować się miłością, aby planując wydarzenie zawsze brać po uwagę zdanie wszystkich, bo to forma szacunku okazywanego każdej osobie, która jest częścią całości dzieła. Po Mszy św. przyszła pora na ostateczne podsumowania, odpowiedzi na pytania oraz podziękowania.

Tekst: Adrian Nowakowski
Fot. Monika Wójcik

GALERIA ZDJĘĆ