Sztuka wyboru na rekolekcjach wspólnoty toruńskiej

Co wybrać? Czy dobrze robię? Jaki plan ma dla mnie Bóg? Co robić? – to pytania, które człowiek zadaje sobie za każdym razem, kiedy musi podjąć nawet najmniejszą decyzję. Są one szczególnie ważne, kiedy zadają je sobie młodzi ludzie, którzy muszą podejmować kluczowe decyzje na całe życie. Na te i inne ważne pytania próbowali odpowiedzieć stypendyści wspólnoty toruńskiej podczas swoich rekolekcji w Gnieźnie, w pierwszy weekend Wielkiego Postu.

Nowy semestr na studiach, kolejny Wielki Post, to czas w którym młodzi ludzie często zadają sobie wiele ważnych pytań. Czas szczególnych przemyśleń nad swoim życiem, planami i postępowaniem. Właśnie dlatego studenci ze wspólnoty toruńskiej postanowili rozpocząć ten okres od wspólnych rekolekcji. Razem udali się do Gniezna, gdzie korzystając z uroków Pierwszej Stolicy Polski mogli choć przez chwilę się zatrzymać, odpocząć i przemyśleć wiele ważnych kwestii w ich życiu.

Rekolekcje dla studentów poprowadził ks. Łukasz Nycz wraz z s. Angeliką Mrówką. Poruszane przez nich tematy w sposób szczególny dotyczyły wyborów, powołania i woli Boga. Studenci zastanawiali się jak wygląda proces podejmowania przez nas decyzji, jak odnaleźć wolę Boga i jak mu zaufać powierzając wszystkie wybory, zarówno te najmniejsze jak i największe. Siostra Angelika także podzieliła się ze stypendystami swoim doświadczeniem Boga w powołaniu i dokonywaniu wszelkich wyborów. 

Dla stypendystów wspólne rekolekcje to obok modlitwy i zamyśleń, czas na integrację i bliższe poznanie siebie nawzajem. “To taki jedyny moment, w którym jesteśmy wszyscy razem, nikomu się nie śpieszy, nikt nie musi zajmować się swoimi obowiązkami na studiach, nikt nie ucieka” – mówią stypendyści. Dlatego też, ich wspólne rozmowy często przeciągały się do późnych godzin i nikt z obecnych nie czuł zmęczenia. Podczas gry integracyjnej, stypendyści mogli też sprawdzić jak dobrze znają fundację, a także swoją wspólnotę i jej członków. 

Gniezno, to miejsce tegorocznego obozu studentów. Młodzież postanowiła nieco przetrzeć szlaki swoim kolegom i sprawdzić, co oferuje im to miasto. Wspólnie udali się na spacer, a także zwiedzili katedrę gnieźnieńską. Krótka wizyta w Wielkopolsce już wzbudziła w nich duże apetyty na to, co czeka ich podczas wakacji. 

Choć wspólny weekend upłynął stypendystom bardzo szybko, to był to czas niezwykle owocny. Najlepszy sposób na rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu, a także nowego semestru. Studenci z nową siłą i nowymi nadziejami wrócili do Torunia planując już kolejne wspólne działania. 

Katarzyna Jasińska