Trzynastka? Wcale nie pechowa!

Dzień Papieski to z perspektywy Fundacji kluczowe wydarzenie w ciągu całego roku. Krakowska wspólnota „Dzieła Nowego Tysiąclecia” pracowała w minioną niedzielę na naprawdę wysokich obrotach.  Za nami sztuka teatralna, gra miejska, koncert i mnóstwo animacji dla najmłodszych. Bo w duchu Jana Pawła II nie ma mowy o pechowym trzynastym!

XIII edycja Dnia Papieskiego przypadająca 13 października… gdyby spojrzeć na to zestawienie w ludzki, laicki sposób, może nam przyjść do głowy jedno – pechowa data. Stypendyści Fundacji udowodnili jednak w minioną niedzielę, że w atmosferze wspólnej modlitwy oraz wsłuchiwania się w papieskie nauczanie przesądy można ukryć głęboko między wierszami.

Dzień Papieski to upamiętnienie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Odbywa się w niedzielę poprzedzającą rocznicę tej elekcji. Tym razem w grodzie Kraka główne uroczystości miały miejsce w działającym od niedawna Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” obok Łagiewnik.

Spotkanie rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, transmitowana przez TVP. Metropolita krakowski wypowiedział odważne słowa jako kontrę do ostatnich doniesień medialnych na temat Kościoła: – Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów, biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia? To nas boli.

W kontekście Dnia Papieskiego odniósł się on do swoich doświadczeń z papieżem Polakiem: – W życiu Jana Pawła II modlitwa i praca splatały się w jedno. Nie było wiadomo, gdzie się kończy praca, a zaczyna się modlitwa.

Metropolita wybiegł też nieco w przyszłość. Zachęcił do potraktowania nadchodzącej kanonizacji Jana Pawła II jako motywacji do osiągania własnej świętości. Przy okazji pobytu w Centrum „Nie lękajcie się” kard. Dziwisz poświęcił także kaplicę św. Kingi.

Sami stypendyści, tzw. „żywy pomnik Jana Pawła II”, przez cały dzień organizowali czas gościom Centrum, zwłaszcza tym najmłodszym. Tuż po eucharystii rozpoczęły się warsztaty origami. – Staramy się pokazywać to tak, aby dzieci same mogły składać – mówiła Kasia Warianek, jedna z animatorek. Oprócz warsztatów były zabawy – m.in. robienie baniek-olbrzymów, malowanie twarzy oraz loteria fantowa. W tej ostatniej można było wylosować np. biżuterię lub dzieła artystyczne stypendystów – wszystko od studentów z krakowskiej wspólnoty. Los nie miał ustalonej ceny. Kosztował tyle, ile dana osoba chciała przekazać na stypendia.

Można też było obejrzeć fragmenty relacji telewizyjnych ze wszystkich Światowych Dni Młodzieży oraz wziąć udział w grze miejskiej „Śladami Jana Pawła II”, której meta znajdowała się spory kawałek drogi od Łagiewnik – na Franciszkańskiej. Na osłodę studenci krakowscy przygotowali kącik z własnymi wypiekami.

Przy obchodach nie zabrakło byłych stypendystów. – Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko sztywne ramy studiów. Nie jest tak, że po studiach ktoś, kto był stypendystą, nagle zaprzestaje wszelkiej działalności – zaznaczył Radek Janica, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i laureat konkursu bpa Chrapka z 2006 roku. – Jako „Pokolenie JP2” odnosimy się do słów papieża, że jest nam „dane i zadane”. Stypendium to wielka nobilitacja, ale również wielka odpowiedzialność. Nie tylko na studiach, ale i po nich.

Radek dodał też, że z tego powodu zostało przy Fundacji założone Stowarzyszenie Absolwentów „Dzieło”. – Chodzi o to, żeby wiedzieć, co się u nas dalej dzieje i wzajemnie sobie pomagać – wyjaśnił.

W myśl tegorocznego hasła „Papież dialogu” stypendyści zorganizowali apel ekumeniczny oraz różaniec misyjny w wielu językach. Pierwszą część modlitw prowadzili np. po rosyjsku, portugalsku czy suahili, a wierni odpowiadali w języku polskim.

Momentem kulminacyjnym obchodów stał się premierowy koncert „Niebo na ziemi”, na którym wystąpili utalentowani stypendyści, m.in. Monika Mikurda, Michał Przybysz czy Dominik Rybiałek.

http://nadzieja0078.wrzuta.pl/film/55CS4F1fa1Q/jak_oblok-fdnt

Po raz kolejny goście Centrum Jana Pawła II mieli też okazję zobaczyć spektakl na podstawie sztuki Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. W dramacie tytułowy jubiler wyjaśnia różnym parom klientów sens małżeństwa. Pomaga w podjęciu właściwej decyzji, gdy wahają się oni, czy nie zwrócić obrączek. W sztuce wystąpili m.in. Klaudia Wackermann, Anna Borowiec, Bartosz Sądel i Dariusz Matlak. Reżyserią zajęła się Karolina Gałażewska.

Rzecznik prasowy krakowskiej wspólnoty FDNT, Krzysztof Marcinkiewicz, podkreślił, że wspomnienie Jana Pawła II to nie tylko wielkie uroczystości, ale też oparcie na co dzień, nawet dla niego samego: – wiadomo, że w życiu studenckim różne rzeczy mogą się wydarzyć. Czasem są chwile kryzysu. Coś może nie pójść, można pokłócić się z kimś. To wszystko jest ludzkie. Natomiast świadomość, że jesteśmy „żywym pomnikiem” pomaga w przezwyciężeniu słabości.

 KM / FDNT Kraków