Wakacje z uśmiechem w Warszawie

W Warszawie 7-14 lipca odbył się pierwszy obóz dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, pod hasłem „Wakacje z uśmiechem”. Został on zorganizowany dla młodych osób (w wieku od 12 do 18 lat) z Ukrainy, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w Polsce. Na obóz wakacyjny do Warszawy przyjechało 90 młodych Ukraińców z całej Polski.

Uczestników gościł Dom Rekolekcyjno-Formacyjny „Dobre Miejsce” na Bielanach w Warszawie. W ciągu 8 dni uczestnicy codziennie odwiedzali ciekawe miejsca Warszawy. Plan kulturalny obejmował takie miejsca jak Łazienki Królewskie, muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, parafię św. Stanisława Kostki oraz muzeum błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Takie wycieczki pomogły uczestnikom lepiej poznać historię i kulturę kraju, w którym obecnie mieszkają.

Były też bardziej praktyczne wycieczki, np. do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie uczestnicy mogli uczestniczyć w atrakcjach sportowych przegotowanych przez funkcjonariuszy. Szczególnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyła się część programu z pokazem sprzętu pirotechnicznego i wyszkolonych psów.

Poza intensywnym programem kulturowym, wieczorami odbywała się integracja dla uczestników obozu w formie zajęć sportowych, spotkań w grupach, wyjścia do parku linowego, warsztatów muzycznych czy tańców.

Głównym celem obozu było zapewnienie uczestnikom wytchnienia, aby na jakiś czas mogli zapomnieć o tym co się dzieje w domu. Wspólny czas posłużył także temu, by mogli spędzić czas ze swoimi rówieśnikami w znanym już otoczeniu, zintegrować się, odpocząć i z nowymi siłami oraz wypoczętą głową rozpocząć nowy rok szkolny.

Obóz ten był owocnym czasem dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, pełnym radości, nowych odkryć, znajomości i przeżyć. Uczestnicy zabrali ze sobą nie tylko ciepłe wspomnienia, ale również ważne wskazówki, które pomogą im w przyszłości budować swoje dorosłe życie.

Sabina Dziakun

GALERIA ZDJEĆ