Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem...

„Jestem w Kościele”- to hasło tegorocznych rekolekcji wakacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich organizowanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 39 stypendystów z czterech diecezji podczas tych kilku dni w Szklarskiej Porębie zastanawiało się nad  swoim powołaniem i rolą we wspólnocie Kościoła.

Rekolekcje wakacyjne dla uczniów z diecezji legnickiej, świdnickiej, zielonogórsko-gorzowskiej i wrocławskiej rozpoczęły się we wtorek, 12 lipca. Dzień wcześniej na miejsce dotarła kadra – wychowawcy, wolontariusze muzyczni, medyczni i specjalni oraz osoby duchowne, by wspólnymi siłami ustalić szczegóły planu spotkania przed przyjazdem uczestników.

Pierwszego dnia, po przyjeździe wszystkich uczestników, odbyła się powitalna Msza Święta, którą odprawił ks. Łukasz Malec – koordynator Fundacji z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w asyście księży koordynatorów ze Świdnicy i Legnicy. Po Mszy Świętej uczestnikom został przedstawiony plan działania na najbliższe cztery dni. Wieczór młodzież spędziła na integracji – tańcach, śpiewie oraz poznawaniu siebie.

Środa rozpoczęła się przez stypendystów od wysłuchania konferencji o. Józefa Szańcy, franciszkanina, której tematem była świętość i grzech w Kościele. Młodzież została zachęcona do trwania i dążenia do świętości. Następnie odbyła się Msza Święta odprawiona przez bp. Stefana Cichego, bp. seniora diecezji legnickiej, podczas której homilię dla stypendystów wygłosił ks. Emilian Gwiżdż. Po obiedzie stypendyści wyruszyli zdobyć Szrenicę. Na trasie pomimo zmęczenia, wysokiej temperatury i momentów słabości uczestnikom towarzyszył uśmiech. Można było usłyszeć śpiew czy słowa otuchy dla tych, których dopadło zwątpienie. Dzięki wspólnym staraniom wszyscy dotarli na szczyt! Wieczorem przyszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu, gdzie młodzi podczas modlitwy i spowiedzi mogli pojednać się z Bogiem  – „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mk 2, 17).

Trzeci dzień stypendyści zaczęli od spotkania z ks. Mateuszem Olszewskim, który wygłosił  konferencję „Jakie jest moje miejsce w Kościele?”, podczas której opowiedział młodym o swoim powołaniu do kapłaństwa. Tego dnia nie brakowało niespodzianek. Do Szklarskiej Poręby zawitał gość specjalny – bp Marek Mendyk, który odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich stypendystów i wygłosił homilię, w której padły ważne słowa – „Wiary nam potrzeba jak powietrza, jak wody i chleba”. Dla każdego z nas jest to przypomnienie, że Bóg powinien być dla nas priorytetem. Uczestnicy rekolekcji usłyszeli nie tylko piękne kazanie wygłoszone przez biskupa, ale także piosenkę o którą poprosili, pamiętając jej wykonanie z ubiegłorocznego spotkania. Po obiedzie obozowa drużyna kolejny raz wyruszyła podziwiać piękno i majestat gór. Odwiedzili Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Na zakończenie dnia stypendyści w Szklarskiej Porębie zorganizowali ognisko. Wszyscy tańczyli, śpiewali i oczywiście jak to na ogniskach bywa, smażyli kiełbasę. Dzień zakończył się spontaniczną dyskoteką.

Rekolekcje wakacyjne w karkonoskim miasteczku zwieńczyła Msza Święta pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Ordynariusz legnicki zachęcił młodych do wytrwałości słowami św. Jana Pawła II -„Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”. Ostatnie chwile młodzi spędzili ze smutkiem w oczach. Chociaż krótki, to był to niezwykły czas, kiedy stypendyści mogli pobyć bliżej Boga i natury, a przede wszystkim była to okazja by poznać nowych kolegów, czy odnowić stare znajomości. Niektórzy z nich już odliczają czas do kolejnego spotkania, zatem…

Do zobaczenia już niedługo na kolejnej fundacyjnej przygodzie!

Beata Marszałek

GALERIA ZDJĘĆ