„Wiara gwiazdą wskazującą drogę do Chrystusa” – Trzej Królowie w...

 

W sobotnie popołudnie 5 stycznia 2013 stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji płockiej zawitali w wyjątkowe miejsce – do klasztoru sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, w którym w latach 30.  św. siostra Faustyna Kowalska miała objawienia Jezusa Miłosiernego. Przyczyną naszej wizyty było świąteczno-noworoczne spotkanie pod hasłem „Wiara gwiazdą wskazującą drogę do Chrystusa” przygotowane przez księży Andrzeja Krasińskiego i Rafała Bednarczyka oraz stypendystów studiujących w Płocku.

Po zakwaterowaniu wszyscy udali się na wspólny obiad przygotowany przez goszczące nas siostry. Podczas posiłku serdecznie powitano wszystkich przybyłych, a zwłaszcza nowych stypendystów, dla których było to pierwsze spotkanie w fundacyjnym gronie.

Po obiedzie razem z księdzem Rafałem udaliśmy się do Płockich kościołów, aby móc podziwiać tegoroczne szopki. Odwiedziliśmy te znajdujące się u sióstr pasjonistek, sióstr służebniczek oraz te w najstarszych płockich kościołach – św. Dominika, Katedrze i Farze. Przy każdej szopce śpiewaliśmy kolędy, modliliśmy się przy żłóbku oraz odczytywaliśmy fragmenty rozważań Benedykta XVI poświęcone Trzem Mędrcom. Największą uwagę przykuwała szopka w katedrze, zachwycająca swą prostotą i monumentalnością, a także szopka z Fary, w którą wkomponowano drzwi płockie. Następnym punktem programu była Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, której liturgia została obstawiona przez stypendystów.

Po Mszy nadszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment – spotkanie opłatkowe. Na stołach zagościły przygotowane przez nas – stypendystów – potrawy, zaśpiewaliśmy kolędy i podzieliliśmy się opłatkiem. Panowała pogodna, rodzinna atmosfera. Dopełnieniem świątecznego klimatu było płockie kolędowanie, na które po wigilii udaliśmy się do katedry.

Wieczór upłynął nam na wspólnym oglądaniu filmu, a następnie na nocnych rozmowach w pokojach, w końcu po tak długim czasie od obozu wakacyjnego wszyscy mieli sobie wiele do powiedzenia.

Niedzielę rozpoczęliśmy Jutrznią. Pierwszą z atrakcji dnia była wizyta w „Muzeum Mazowieckim” na wystawie „X Wieków Płocka”. Wbrew naszym obawom okazała się ona bardzo interesująca. Multimedialne pokazy, ogromna makieta dawnego Płocka, gigantyczny jesiotr i ciekawie mówiąca pani przewodnik sprawiły, że żal było opuszczać muzeum.

Centralnym punktem dnia był Orszak Trzech Króli, podczas którego pod okiem stypendystów studiujących w Płocku kwestowaliśmy na rzecz Fundacji. Zachwycił nas kolorowy korowód i odgrywane podczas niego scenki.  Po pokłonie przed Świętą Rodziną na zakończenie OTK wzięliśmy udział we Mszy Świętej pod przewodnictwem JE bpa Piotra Libery w płockiej katedrze. Po Mszy nastąpiło rozliczenie się z puszek i pożegnalny obiad. Spotkanie minęło nam niezwykle szybko, aż żal było się rozstawać.

Dziękujemy Siostrom za gościnne przyjęcie nas oraz księżom Andrzejowi Krasińskiemu i Rafałowi Bednarczykowi za organizację spotkania. Gorące podziękowania składamy także wszystkim, którzy wsparli nas podczas zbiórki.

Płock 5-6.01.2013r.

Damian Kwiatkowski, Marcin Marzec – FDNT