Wielkie przedświąteczne pomaganie

Święta to czas wyjątkowy. Czas, który każdy z nas pragnie spędzić w gronie rodziny. Zanim jednak wszyscy zasiądziemy do wigilijnych stołów, warto znaleźć choć chwilę, by się rozejrzeć i zobaczyć, czy ktoś obok nie potrzebuje naszej pomocy.

Stypendyści Fundacji to młodzi, zdolni ludzie, pełni pasji. Ale to przede wszystkim dobrzy ludzie, których serca pełne są wdzięczności. To dlatego podopieczni programu stypendialnego angażują się w różnego rodzaju wolontariaty, akcje charytatywne. Szczególnie widoczne jest to w okresie przedświątecznym. W ostatnią niedzielę przed Wigilią- 18 grudnia na Rynku krakowskim odbyła się Wigilia dla bezdomnych i ubogich. Włączyli się w nią stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ubodzy mogli doświadczyć chociaż namiastki prawdziwych świąt. Zjeść gorący posiłek- pierogi, barszcz czerwony, smażonego karpia i kapustę z grzybami. Na scenie kolędy śpiewał fundacyjny chór. Były również prezenty! Każdy potrzebujący otrzymał  paczkę z żywnością. Wigilię dla bezdomnych zapoczątkował Jan Kościuszko- krakowski restaurator, założycie sieci restauracji „Chłopskie Jadło” i „Polskie Jadło”. W tym roku odbyła się po raz dwudziesty, ale po raz pierwszy bezdomni mogli również skorzystać również z bezpłatnej opieki medycznej.

Również stypendyści z Łodzi rozsiewają przedświąteczne dobro.  Jak co roku Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizował akcję przedświąteczną „Serce na gwiazdkę”. Tradycją już jest włączanie się w nią naszych stypendystów. Podobnie było w tym roku – chętnych do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi nie brakowało. W dniach 16 – 18 grudnia 2016 roku w Centrum Handlowym Guliwer w Łodzi można spotkać wolontariuszy w czerwonych koszulkach Caritasu, którzy zachęcają do dobrych uczynków przed świętami. Ale to nie wszystko, co robią łódzcy stypendyści! 22.12.2016 miała miejsce finalizacja akcji „Wrzuć piątaka na dzieciaka”. Akcja ta to autorski pomysł stypendystów z Łodzi. Podczas niej studenci przez cały rok akademicki odkładają miesięcznie po 5 zł aby pomóc dzieciom z Domu dziecka dla Dzieci Chorych Fundacja „Dom w Łodzi”. W tym roku udało się zgromadzić ponad 1000zł, pieniądze te zostaną przeznaczone na bieżące wydatki tego miejsca. Starostka i szefowa łódzkiej wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” miały przyjemność gościć w „Domu w Łodzi” i wręczyć świąteczny prezent.

Stypendyści czynią dobro we wszystkich zakątkach Polski, czego dowodem jest ich coroczne angażowanie się w akcję Szlachetnej Paczki. Wielu z nich jest wolontariuszami od kilku lat, inni dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Ale jedno ich łączy – wszyscy chcą pomagać.
Dla Justyny, stypendystki Fundacji, wolontariat był czymś oczywistym. Jednak o Szlachetnej Paczce dowiedziała się dopiero od innych stypendystów. Pierwsze spotkanie było tragedią…– wspomina – Dusiłam się, nie mogłam wytrzymać– dodaje. Samo słuchanie niewiele starszej od niej dziewczyny, która przeszła w życiu wiele trudnych chwil sprawiło, że chciała zrezygnować. Jednak koleżanka z Fundacji- Majka- jej nie pozwoliła. Obecnie Justyna jest Asystentem do spraw rekrutacji, Liderem Zespołu, Pomocnikiem do spraw opisów w rejonie i opiekunem 4 rodzin. Odwiedziła 16 rodzin jako wolontariusz i wolontariusz wspomagający. Planuje zostać Liderem Rejonu. Pamiętam też doskonale słowa Ks. Jana, który wciąż nam przypominał, jak wiele otrzymaliśmy od innych i abyśmy te dobro nieśli dalej – wspomina. Co dwudziestoczteroletniej studentce prawa, pasjonatce kryminologii, dał udział w Szlachetnej Paczce? Odkryłam prawdziwą siebie, zaczęłam wierzyć, że „Nie ma problemów, są wyzwania”– odpowiada, a po chwili namysłu dodaje: Szlachetnej Paczce zawdzięczam przede wszystkim jednak przyjaciół, takich prawdziwych, którzy skoczą za mną w ogień.

Święta to okres radości, odpoczynku, spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, wzajemnego obdarowywania się prezentami. Życie jednak pisze swoje własne, czasem trudne, scenariusze. Są wśród nas tysiące osób, którym problemy materialne nie pozwalają w pełni cieszyć się świętami. Dzięki wolontariuszom oraz stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”  setki osób otrzymują pomoc i wsparcie. Wsparcie, które jest nieocenione w czasie świąt.