Wielkopostne rekolekcje wspólnoty rzeszowskiej oraz lubelskiej

W weekend 26-27.03.2021 stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyli w Wielkopostnych Dniach Skupienia. Dzięki platformie Zoom wzięli w nich udział stypendyści ze wspólnot rzeszowskiej i lubelskiej. Rekolekcje przebiegały pod hasłem „Cnoty w życiu chrześcijanina”.

Spotkanie rozpoczęło się Drogą Krzyżową, która w swoich rozważaniach opierała się na pytaniach do Boga, które zadają sobie młodzi ludzie. Był to moment rozważania tego, jakie miejsce w życiu zajmuje Bóg oraz jak przeżywany był okres Wielkiego Postu.  Następnym punktem programu była konferencja pt. „Cnoty: wiara, nadzieja i miłość”, którą wygłosił ks. Janusz Podlaszczak. Dzień zakończył się krótką dyskusją oraz modlitwą i błogosławieństwem.

Kolejny dzień rozpoczął się Koronką do Bożego Miłosierdzia prowadzoną przez wspólnotę lubelską. Był to moment wyciszenia i skupienia. Następnie o. Rafał Sztejk – duszpasterz lubelskich stypendystów – wygłosił konferencję dotyczącą cnót kardynalnych. Kolejnym punktem była praca w grupach. W czasie spotkania w małej społeczności każdy miał możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami oraz podsumować treści jakie były podejmowane podczas rekolekcji.

Rekolekcje wielkopostne to szczególnie ważny czas dla każdego stypendysty. Mimo obecnych okoliczności i tego, że na realizację spotkań na żywo będzie trzeba jeszcze poczekać, stypendyści są wdzięczni za chwilę refleksji spędzoną wraz fundacyjnym gronie. Po rekolekcjach jeden ze stypendystów powiedział: „Dzień Skupienia jest dla mnie okazją do spojrzenia na swoje życie pod innym kątem. Dzięki tego typu spotkaniom można oderwać się od trudnej codzienności i spotkać z Panem Jezusem w wielorakich rozważaniach”.

Justyna Branewska