W dniach 12-13.03.2021 roku wspólnoty wrocławska i katowicka spotkały się na Zoomie, aby wspólnie przeżyć Dzień Skupienia. Spotkania odbyły się w dwóch blokach późnymi popołudniami, w piątek i sobotę. Tematem przewodnim spotkań były „Cnoty w życiu chrześcijanina”.
W piątek 12 marca spotkanie rozpoczęło się od Modlitwy do Ducha Świętego św. Jana Pawła II. Po niej stypendyści odmówili Drogę Krzyżową. Każda stacja Drogi Krzyżowej wzbogacona była o kadry z filmu Pasja, w reżyserii Mela Gibsona. Następnie studenci wysłuchali konferencji ks. Roberta Kaczmarka, duszpasterza wspólnoty katowickiej, o trzech cnotach teologalnych: wierze, nadziei i miłości. Konferencja uzupełniona była o prezentację, na której znajdowały się różne zdjęcia, piosenka Ireny Santor, pt. Wiara, nadzieja, miłość, a także fragment przemówienia św. Jana Pawła II. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem księdza dla studentów.
Druga część Dnia Skupienia zaczęła się w sobotę o godzinie 16.30. Spotkanie rozpoczęło się od Koronki do Miłosierdzia Bożego. Następnie stypendyści wysłuchali konferencji ks. Bartosza Mitkiewicza, duszpasterza wspólnoty wrocławskiej, o czterech cnotach kardynalnych: roztropności, sprawiedliwości, umiarkowaniu i męstwie. Dalsza część spotkania upłynęła studentom na pracy w grupach. Studenci mieli za zadanie przeczytać przygotowane na tę okazję teksty o cnotach teologalnych i cnotach kardynalnych, oraz wyciągnąć z nich wnioski. Ostatnią częścią spotkania było podsumowanie pracy w grupach przez prowadzących grupy. Stypendyści zakończyli Dzień Skupienia w miłej atmosferze.
Forma tegorocznego Dnia Skupienia była inna od tych znanych i dotychczas praktykowanych. Stypendyści nie mogli spotkać się ze sobą osobiście w kościele, nie mogli w pełni przeżyć spotkania z Chrystusem i Słowem Bożym. Ale mimo wszystko forma zdalna ma również swoje zalety: dzięki niej możliwe było spotkanie stypendystów z różnych wspólnot. Wspólnota wrocławska miała możliwość zobaczyć się i porozmawiać ze swoimi kolegami ze wspólnoty katowickiej. Wystarczyło usiąść przed swoim komputerem, dołączyć do spotkania i można było spotkać się online z ludźmi, którzy znajdują się w różnych miejscach w Polsce. W jednym czasie dwie wspólnoty razem znajdowały się na Zoomie i przeżywały Dzień Skupienia. W przypadku tradycyjnej formy Dnia Skupienia byłoby to trudniejsze do zorganizowania.
Aleksandra Nawała