„Dylematy młodego człowieka” – rekolekcje wielkopostne on-line stypendystów-uczniów

W dniach od 19 do 21 marca br. na platformie ZOOM odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodszych stypendystów. Pięćdziesięciu młodych śmiałków nie bało się stawiać odważnych pytań Bogu, ale przede wszystkim słuchać Jego nie zawsze łatwych, ale pełnych miłości odpowiedzi.

Oprócz regularnych spotkań diecezjalnych Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaproponowała swoim młodszym stypendystom przeżycie wielkopostnych rekolekcji. Do udziału w nich zgłosiło się pięćdziesięciu uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy reprezentowali wszystkie polskie diecezje.

Motywem przewodnim rekolekcji było spotkanie Jezusa z Bogatym Młodzieńcem, które opisują wszyscy Synoptycy. Stypendyści, podobnie jak biblijny bohater, u Jezusa, w świetle Słowa Bożego i nauczania Kościoła, poszukiwali odpowiedzi na fundamentalne pytania – Jaki jest Bóg? Skąd jest na świecie tyle zła? Jak być szczęśliwym? Jak odnaleźć sen życia? Jak podejmować w życiu odpowiedzialne decyzje? Oprócz konferencji, pracy w grupach i warsztatów sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie Q&A podczas którego prowadzący rekolekcje ks. Łukasz Nycz i s. Kamiliana Szymura mierzyli się z ponad trzydziestoma pytaniami. Nie zabrakło w tym czasie również modlitwy i rozmów w małych grupach.

Młodszym stypendystom towarzyszyli również starsi koledzy i koleżanki ze wspólnot akademickich, którzy prowadzili grupy dzielenia oraz modlitwy.  Podczas podsumowania uczestnicy podkreślali, że był to dla nich szczególny czas, pomimo, że przeżywany w formie zdalnej.

Ks. Łukasz Nycz