Wigilia w Krakowie

Zatrzymaj się na chwilę. Wiem, że przygotowujesz się do zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego i masz teraz dużo na głowie. Zabieganie, sprawy które trzeba załatwić na wczoraj, prezenty i choinka – odłóżmy to na moment. Chcemy powiedzieć Ci coś bardzo ważnego:
nadchodzący czas jest dla nas wszystkich bardzo szczególny, także ze względu na Ciebie. Czy domyślasz się, dlaczego? Jaki jest powód tego, że bez Ciebie te święta nie mają sensu?

W czwartek, 13 grudnia, odbyło się spotkanie wigilijne studentów z krakowskiej wspólnoty FDNT. Zanim zaczęliśmy się modlić i radować przyjściem na świat Zbawiciela, ustaliliśmy porządek tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Następnie przyszła pora na świętowanie.
Naszym Gościem był ks. Dariusz Kowalczyk, który podzielił się z nami nie tylko swoimi przemyśleniami świątecznymi, ale także opłatkiem. To naprawdę wspaniały widok – sala wypełniona ludźmi, których łączą pewne wartości i cele, którzy składają sobie życzenia szczerze i z głębi serca. Ktoś się śmieje, ktoś inny płacze – ale są to łzy wzruszenia. Nie zabrakło oczywiście kolęd, ale odśpiewaliśmy także hymn tegorocznych rekolekcji adwentowych z Zembrzyc : „Z głębokości mórz aż po szczyty gór”. W rolę dyrygenta wcielił się niezastąpiony Krzysiu Marcinkiewicz.
Gdy tylko emocje związane ze składaniem życzeń nieco opadły, zasiedliśmy do stołów. Znalazły się na nich owoce i przekąski, ale królowały tradycyjne potrawy, jak choćby kluski
z makiem czy barszcz z uszkami. Wielu z nas nawiedziły wspomnienia i świąteczne refleksje.

Kiedy przyjechaliśmy na studia – w większości z odległych od Krakowa miast – czuliśmy się zagubieni i trochę samotni. Wystarczyło kilka spotkań ze stypendystami Fundacji, aby poczuć się… jak w rodzinie.
Czy gdyby nie rodzina, święta byłyby takim szczególnym czasem?
Od małego żyjesz w przekonaniu, że okres Bożego Narodzenia jest inny niż zwykle. Rodzice i rodzeństwo pomagali Ci rozumieć, z każdym rokiem lepiej, co to znaczy, że Pan Jezus się dla Ciebie narodził. Dokładali wszelkich starań, żebyś zauważył nadzwyczajność tego okresu i potrafił ją szanować.
Spotkanie wigilijne pomogło nam zrozumieć to, o czym chcemy Ci przypomnieć – Fundacja jest Twoją rodziną. Pełną kochających sióstr i braci, którzy zawsze są chętni, aby Ci pomóc
i być z Tobą. Boże Narodzenie jest świętem rodziny – nie tylko tej Świętej, która kojarzy nam się ze stajenką. Każda rodzina staje się święta, kiedy należą do niej Maryja  i Jej Syn.
Zgodnie ze słowami błogosławionego Jana Pawła II zaprosiliśmy Matkę Bożą do naszej Fundacyjnej rodziny. Dzięki jej obecności jeszcze bardziej doceniamy siebie nawzajem.

Dlatego dziś, na kilka dni przed świętem Narodzenia Pańskiego, chcemy podziękować Ci za Twoją obecność w naszej rodzinie. Życzymy Ci, aby nasza Fundacyjna Rodzina była dla Ciebie zawsze oparciem. Nie zapominaj nigdy, że bez Ciebie nie bylibyśmy tacy, jakimi jesteśmy. Wspaniale jest mieć Cię w rodzinie!

Stypendyści Krakowskiej Wspólnoty FDNT