XIX Dzień Papieski w Toruniu

Patron województwa Kujawsko-Pomorskiego, Honorowy Obywatel Torunia – św. Jan Paweł II, to wyjątkowa postać dla mieszkańców tego terenu. Dlatego też toruńscy stypendyści w szczególny sposób postanowili uczcić XIX Dzień Papieski. Jak Torunianie odpowiedzieli na wezwanie „Wstańcie, chodźmy!”?

Jeszcze niedawno stypendyści gościli w Toruniu na swoim obozie wakacyjnym, którego hasłem było „Toruń – miasto aniołów”. Podczas ostatniego Dnia Papieskiego, Toruń pokazał, że to także miasto św. Jana Pawła II. Świętowanie w Toruniu wystartowało już trzy dni wcześniej, przed Dniem Papieskim. Rozpoczęto na Rynku Staromieskim happeningiem, który przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4. Ich wystąpienie przybliżało mieszkańcom Torunia hasło tegorocznego Dnia Papieskiego.

W piątek wyjątkowym wydarzeniem była konferencja z Igą i Konradem Grzybowskimi, założycielami Fundacji „Ster na miłość”.  Opowiadali oni o jasnych i ciemnych stronach zakochania, miłości, małżeństwa i rodzicielstwa. Swoim przykładem pokazywali jak można tworzyć wspaniałe relacje w rodzinie, a także jak budować codzienną relację z Bogiem.

Szczególnie kolorowo i radośnie zrobiło się na toruńskiej starówce w sobotę. Od rana, na wszystkich czekało przygotowane miasteczko rodzinne, w którym atrakcje zorganizowała m.in. straż pożarna, policja, nadleśnictwo, czy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Nie zabrakło także atrakcji w postaci ogromnych baniek mydlanych, pokazów chemicznych czy malowania buziek. Punktualnie o 12:00 stypendyści wraz z mieszkańcami stworzyli ogromne koło, by wspólnie zatańczyć belgijkę. Wydarzenie to zebrało wielu miłośników tego tańca, w każdym wieku. Wieczorem zaś zorganizowano kolejną konferencję. Tym razem gośćmi byli Lena i Maciej Durlakowie, czyli zespół „Jedno Ciało”. Było to połączenie koncertu z dzieleniem się swoim doświadczeniem miłości i obecności Boga w życiu każdego człowieka.

Główne obchody Dnia Papieskiego w Toruniu rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele Akademickim. Następnie w uroczystym pochodzie z udziałem orkiestry dętej oraz pocztów sztandarowych wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II. Tam złożyli kwiaty oddali hołd Papieżowi Polakowi. Krótkie przedstawienie przygotowały też dzieci z Ogniska Wychowawczego. Głos zabrali prezydent Torunia Pan Michał Zaleski oraz koordynator Diecezji Toruńskiej FDNT ks. Leszek Stefański. W tym samym czasie stypendyści prowadzili „Miasteczko rodzinne” przy parafii św. S. Faustyny, gdzie sprzedawali ciasta.

XIX Dzień Papieski w Toruniu upłynął pod znakiem wielu wydarzeń i radości. Ale jak inaczej można zareagować na hasło „Wstańcie, chodźmy!”? Toruń nie mógł pozostawić tego wezwania bez odpowiedzi!

Katarzyna Jasińska

GALERIA ZDJĘĆ