XIX Dzień Papieski w Szczecinie

Pęki żółtych balonów, koszyczki z krówkami oraz uśmiech od ucha do ucha – to właśnie mogli zobaczyć mieszkańcy Szczecina. 13 października odbył się XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

Obchody tego dnia w Szczecinie rozpoczęły się już tydzień wcześniej. Stypendyści czynnie włączyli się w liturgię podczas niedzielnych Mszy św. a po nich opowiadali czym jest Fundacja i jak do niej trafili. W ten sposób darczyńcy mogli poznać osoby, które wspierają.

W sobotę poprzedzającą Dzień Papieski stypendyści wraz z młodszymi kolegami z gimnazjum i liceum oraz wolontariuszami z parafii Jana Bosko w Szczecinie ruszyli w miasto.. Tego dnia postawili na integrację z całym miastem. Podzieleni w pary bądź większe grupki, podczas kwestowania opowiadali szczecinianom o Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz rozdawali pamiątkowe naklejki z patronem Fundacji i częstowali przechodniów słodkimi krówkami.

W niedzielę o godz. 7.00, można było usłyszeć stypendystów w Radiu Szczecin, w programie „Religia na Fali”. Piotr Białek – absolwent Fundacji, Hanna Domowicz i Sonia Rozbiewska – obecne stypendystki opowiadali o tym skąd pochodzą, jak dowiedzieli się o Fundacji oraz jak bardzo im pomaga w czasie studiów.
Kolejnym punktem dnia, było Miasteczko Rodzinne, do którego przygotowania trwały już kilka tygodni. Mini festyn zorganizowany został przy parafii św. Jana Bosko. Nieoceniona okazała się pomoc zaprzyjaźnionej z Fundacją siostry Bożeny Salij, która często służy stypendystom gorącą herbatą, pomocną dłonią a przede wszystkim wsparciem duchowym. Parafianie byli zapraszani na kiermasz ciast, które upiekli stypendyści. Po słodkim poczęstunku wszyscy mogli wziąć udział w loterii fantowej. Wśród nagród znalazły się m.in. Dla najmłodszych nasi stypendyści przygotowali różne konkurencje – kolorowanki, zagadki oraz zawody sportowe  – trafianie piłeczkami do celu oraz grę w piłkę nożną. Kolejną atrakcją było skręcanie balonów i malowanie twarzy. Za wszystkie dobrze wykonane zadania można było dostać nagrodę oraz upominek związany z Fundacją.

. Późnym popołudniem, dalej pełni energii, spacerowali po mieście, aby raz jeszcze porozmawiać i dać się poznać mieszkańcom Szczecina. Często do stypendystów podchodzili coroczni darczyńcy oraz rodziny z dziećmi, a zdarzyło się nawet, że ludzie jadący samochodami specjalnie się zatrzymywali, aby wesprzeć młodych ludzi. Wieczorem wzięli udział w akademickiej mszy świętej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga wygłosił homilię o roli Jana Pawła II w życiu kościoła oraz jakim wspaniałym patronem jest w życiu codzienny.

XIX Dzień Papieski stypendyści ze Szczecina zakończyli Mszą św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przewodniczył jej bp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński.

GALERIA ZDJĘĆ