XXII Dzień Papieski w Łodzi 

16 października to jedyny taki dzień w roku dla każdego stypendysty Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Łodzi, aby odwdzięczyć się za dobro, którego doświadcza. Młodzi ludzie  dokładają wszelkich starań oraz z całych sił chcą uczcić XXII Dzień Papieski pod hasłem “Blask Prawdy”. Tego dnia w całej Polsce prowadzona jest zbiórka na rzecz programu stypendialnego, który od ponad 20 lat wspiera zdolną i niezamożną młodzież.

Łódzcy stypendyści 9 października 2022 r. udali się do parafii na terenie miasta Łódź oraz Zduńskiej Woli, gdzie wygłosili świadectwa. Studenci podzielili się
ze zgromadzonymi w kościele na niedzielnej Mszy Świętej wiedzą na temat: programu stypendialnego Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, własnymi wspomnieniami
i doświadczeniami. Dodatkowo wyjaśnili jak to jest być stypendystą, a także jak ogromną rolę w ich życiu odgrywa wiara, Łódzka Wspólnota Akademicka FDNT oraz sama Fundacja.

Dokładnie 16 października, czyli w Dzień Papieski stypendyści odwiedzą ponownie łódzkie parafie (Parafia Chrystusa Króla, Parafia św. Kazimierza, Parafia św. Franciszka z Asyżu, Parafia Archikatedralna św. Stanisława Kostki) oraz Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu, by upamiętnić pontyfikat Papieża Polaka oraz przybliżyć wiernym sylwetkę Jana Pawła II. W każdej parafii zostanie zorganizowany kiermasz ciast oraz kremówek. Jednocześnie w tym dniu wszyscy stypendyści oraz zaangażowani wolontariusze wyjdą na ulice Łodzi oraz kilku mniejszych miast w woj. łódzkim. Będą oni prowadzić zbiórkę na rzecz programu stypendialnego dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Równolegle nastąpi podsumowanie Konkursu Plastycznego, zorganizowanego przez Łódzką Wspólnotę Akademicką dotyczącego interpretacji tegorocznego hasła XXII Dnia Papieskiego “Blask Prawdy”. Długi i owocny dzień zakończy się wieczornym czuwaniem wspólnoty łódzkich stypendystów oraz wszystkich chętnych pod pomnikiem św. Jana Pawła II po Mszy Świętej  o godz.19:00 w Archikatedrze pw. Stanisława Kostki ul. Ignacego Skorupki 9.

Kulminacyjnym i najważniejszym wydarzeniem związanym z obchodami XXII Dnia Papieskiego w Łodzi jest zorganizowanie 23 października “Miasteczka Rodzinnego” na terenie parafii pw. Alberta Chmielowskiego w Łodzi (ul. Chmielowskiego 7). W programie wydarzenia są przewidziane atrakcja dla każdego. Podobnie, jak w zeszłym roku zostanie zorganizowany kiermasz ciast oraz kremówek. W pobliżu kościoła będzie można  nabyć  breloczki oraz zakładki do książek własnoręcznie wykonane  i  zaprojektowane przez łódzkich stypendystów i wiele innych wartych uwagi gadżetów. Ponadto na stołach będą znajdowały się koszyczki z cukierkami – krówkami oraz ciasteczka z myślą św. Jana Pawła II. Dla najmłodszych będą dostępne liczne kolorowanki, balony Fundacji, a stypendyści zaoferują malowanie twarzy. W “Miasteczku Rodzinnym” nie zabraknie również waty cukrowej, popcornu, napoi oraz innych słodkich przekąsek.

O dobrą atmosferę podczas wydarzenia zadbają stypendyści, organizując zabawy taneczne do których będzie mógł przyłączyć się każdy – proste konkurencje sportowe oraz intelektualne.

Dzień Papieski to również okazja do wsparcia programu stypendialnego dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Wsparcie stypendystom z Łodzi będzie można okazać składając datki do puszek, które będą znajdować się na wszystkich wspomnianych wcześniej wydarzeniach. Inną formą pomocy jest włączenie się w zbiórkę internetową Łódzkiej Wspólnoty Akademickiej FDNT (https://e-zbiorka.pl/zbiorka/dp22-11657hffk/ ) lub wpłata na numer konta podany na stronie Fundacji www.dzielo.pl.

Patronami obchodów XXII Dnia Papieskiego w Łodzi są: Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Archidiecezja Łódzka.

Więcej informacji na temat zaplanowanych wydarzeń można znaleźć na Facebooku:
Łódź – FDNT https://www.facebook.com/profile.php?id=100080819671632.

Beata Gradowska
Łódzka Wspólnota Akademicka Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”