Blask prawdy – XXII Dzień Papieski w Warszawie

16 października 2022 roku obchodzić będziemy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. Z tej okazji na terenie całej Polski prowadzona będzie zbiórka publiczna mająca na celu wsparcie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W stolicy i okolicach kwestę urozmaicać będą wydarzenia okolicznościowe przygotowane przez Warszawską Wspólnotę Akademicką FDNT.

Dzień Papieski to czas, w którym wyrażamy naszą wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka.  Wydarzenie, organizowane od 22 lat w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wypada w tym roku 16 października. Tego dnia w całej Polsce organizowana będzie zbiórka publiczna na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Warszawska Wspólnota Akademicka FDNT zrzeszająca ok. 160 studentów-stypendystów Fundacji z tej okazji przygotowała szereg atrakcji adresowanych do mieszkańców stolicy i okolic, które oprócz kwesty mają na celu rozpromowanie „Żywego Pomnika” św. Jana Pawła II i zachęcenie do wsparcia tej organizacji. Już 9 października stypendyści odwiedzili parafie podwarszawskie, w których podzielili się swoim świadectwem, a także wzięli czynny udział w liturgii Mszy Świętej. Ponadto, tego dnia, po raz pierwszy w historii akcji, studenci odwiedzili Płock. W parafii p. w. św. Bartłomieja Apostoła przy ul. Kazimierza Wielkiego 1 oraz parafii p.w. św. Wojciecha przy ul. Świętego Wojciecha 2 stypendyści zaprosili parafian do kawiarenek, w których można było skosztować ciast upieczonych własnoręcznie przez stypendystów, przy okazji wspierając finansowo Fundację. W tym samym czasie przy parafii p.w. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Kobielskiej 10 zorganizowane zostało miasteczko rodzinne. Na mieszkańców stolicy czekała tradycyjna kawiarenka, a także loteria fantowa. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj. pokazy baniek mydlanych, malowanie twarzy czy skręcanie balonów.

Warszawska Wspólnota Akademicka czynnie włącza się w przygotowanie dwóch dodatkowych wydarzeń poprzedzających niedzielę Dnia Papieskiego.

W piątek, 14 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich na ul. Miodowej 17 będzie miała miejsce konferencja „Polska, Ukraina, Europa” poświęcona refleksji nad wydarzeniami związanymi z wojną w Ukrainie. Dzień później na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się gala wręczenie nagród Totus Tuus transmitowana o godz. 16:00 w TVP 2.

W niedzielę Dnia Papieskiego stypendyści gościć będą w warszawskich parafiach, głosząc świadectwa oraz biorąc czynny udział w liturgiach. W parafii p.w. św. Andrzeja Boboli na ul. Rakowieckiej 61 zorganizowane będzie miasteczko rodzinne. Ponadto na terenie Warszawy odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz Fundacji.

Zwieńczenie Dnia Papieskiego stanowi koncert transmitowany przez TVP 1 o godz. 17.30, którego widownię stanowili warszawscy stypendyści.

Członkowie Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej zagoszczą także w kilku szkołach podstawowych w Kobyłce, Piastowie, Grodzisku Mazowieckim oraz w Szkole Przymierza Rodzin na warszawskim Mokotowie, gdzie opowiedzą uczniom o działalności Fundacji
i zachęcą najmłodszych do włączenia się w obchody Dnia Papieskiego.

Dzień Papieski to szczególny czas dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – organizacji, która od 22 lat zrzesza uzdolnioną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin. Fundacja zapewnia swoim podopiecznym comiesięczne stypendia, dzięki którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje i zdolności, a także podejmować studia na najlepszych uczelniach w całym kraju. Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać biorąc udział w zbiórce publicznej, a także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na numer 74 265. Od tego roku chętne osoby mogą zostać wolontariuszami Fundacji, zakładając własną e-zbiórkę i promując ją w mediach społecznościowych. E-zbiórka dostępna jest pod linkiem https://e-zbiorka.pl/.

Milena Kwiatkowska