Za nami akcja „Rozpal nadzieję na nowe życie”

Dobiegła końca eko- akcja ,,Rozpal nadzieję na nowe życie”, która została zainicjowana przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu (DCW) z Kielc. Akcja rozpoczęła się 15 stycznia 2021 roku w 130 rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Jej celem była zbiórka niepotrzebnych świec woskowych i parafinowych z przeznaczeniem dla Przytuliska dla bezdomnych kobiet w Krakowie prowadzonego przez Siostry Albertynki.

Genezy inicjatywy należy upatrywać we wcześniejszej współpracy kieleckiego centrum wolontariatu z tą placówką, a także z potrzeby, która narodziła się w tym miejscu. Siostry wraz z mieszkankami (bezdomnymi kobietami) wykonują świece w różnych wzorach i kształtach, które są rozprowadzane jako cegiełki na utrzymanie tej placówki.

„W domach i kościołach pewnie zalegają resztki niepotrzebnych świec woskowych i parafinowych. Wystarczy je dostarczyć do nas, a dobro popłynie dalej! Pomoże to w starcie w Nowe Życie dla Bezdomnych Pań. Proste działanie, do tego recyklingowe, a może rozpalić NADZIEJĘ!” – napisano na stronie internetowej diecezji kieleckiej.

Zbiórka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ można było zrobić użytek z zalegających starych świec, nie ponosząc jednocześnie żadnych nakładów finansowych. Charakter akcji był nie tylko dobroczynny, ale i ekologiczny, bo w ten sposób wykorzystywano materiały recyklingowo. Uwagę zwraca także symboliczne hasło, Rozpal nadzieję na nowe życie” – nie tylko przetopione świece zyskują drugie życie, ale przede wszystkim osoby, którym w ten sposób zapewnia się pomoc.

– Cieszymy się, że inicjatywa swoim zasięgiem objęła nie tylko diecezję kielecką, jak początkowo zakładaliśmy – mówi Damian Zegadło z DCW. – Wiele grup i wspólnot spoza tego obszaru przysyłało do nas paczki ze świecami. Wierzymy, że to dobro, które w tak prosty sposób zostało przekazane, wróci do naszych darczyńców – dodaje. Mimo, iż akcja odbywała się w trudnym czasie pandemicznym, przeprowadzona została z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych, stwarzając tym samym wielu wolontariuszom możliwość zaangażowania się w dzieło charytatywne. Być może w tym należy upatrywać sukcesu akcji, którym niewątpliwie okazało się zebranie prawie 2,5t wosku. Dzięki temu siostry z mieszkankami będą miały pracę na długi czas.

Na przełomie marca i kwietnia w akcję włączyli się również stypendyści z katowickiej wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Inicjatywa objęła swym zasięgiem 9 śląskich parafii, jedną szkołę oraz przedszkole. W rezultacie zebrano ponad 700 kilogramów wosku, który kolejno został przekazany do Przytuliska św. Brata Alberta w Krakowie.

– Postanowiłam wraz ze wspólnotą dołączyć do akcji, dlatego, że już sama idea ponownego wykorzystania świec bardzo przypadła mi do gustu. Bardzo lubię pomagać innym, co więcej jestem zwolenniczką wszelkich recyklingowych działań – mówi Anna, szefowa katowickiej wspólnoty akademickiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Ta akcja w niebanalny sposób połączyła obydwie te kwestie, stwarzając nam możliwość podjęcia aktywności wolontariackiej. Opisywane przedsięwzięcie DCW nie wymagało od nas wielkiego zaangażowania materialnego, jednak efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie udało się zebrać 770 kg wosku, co daje ponad 30% zebranego wosku podczas całej akcji. Jestem bardzo dumna z efektów przeprowadzonej akcji i liczę na dalszą współpracę z DCW – dodaje.

Mimo zakończonej zbiórki świec, nadal można wspierać tę placówkę, m.in. poprzez zakup świec- cegiełek. Pozwoli to placówce na dalsze funkcjonowanie i wspieranie osób odrzucanych i zapomnianych przez społeczeństwo.

Anna Ciongwa