Znamy hasło i termin XXI Dnia Papieskiego

„Nie lękajcie się!” – to hasło XXI Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 10 października 2021 roku. Dziś w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencja prasowa. Podsumowano na niej również obchody minionego XX Dnia Papieskiego, ogłoszono wyniki zbiórki na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości oraz podano szczegóły kampanii społecznej 1%.

W konferencji udział wzięli kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski, Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji, ks. Paweł Walkiewicz – Wiceprzewodniczący Zarządu, ks. Łukasz Nycz – Wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów oraz Paulina Worożbit – Menedżer ds. kampanii społecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

OBCHODY XX DNIA PAPIESKIEGO   

XX Dzień Papieski obchodzony był 11 października 2020 roku pod hasłem „Totus Tuus”. Główne wydarzenia odbywały się w Warszawie. Na przebieg tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego wpłynął rozwój pandemii koronawirusa oraz wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Uczestnicy wydarzeń zostali wyposażeni w maseczki i środki do dezynfekcji. Wiele z planowanych atrakcji, jak choćby miasteczka rodzinne, imprezy sportowe i artystyczne nie mogło się odbyć. Ich miejsce zajęły inne wydarzenia – m.in. Wirtualny Bieg Papieski i internetowa premiera poświęconego Janowi Pawłowi II filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus”.

Nagrody TOTUS TUUS 2020

W sobotę 10 października na uroczystej gali na Zamku Królewskim wręczono nagrody TOTUS TUUS za rok 2020. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu otrzymały osoby oraz instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirowały się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II.  Laureatami nagród TOTUS TUUS zostali: niosące heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa – siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki (Promocja godności człowieka), wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), publicysta Grzegorz Górny (Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II) oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnych podczas pandemii koronawirusa (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Specjalną Nagrodę TOTUS TUUS za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym w stanie wojennym otrzymał o. prof. Jacek Salij OP.

Obchody centralne

W niedzielę 11 października o godz. 9:00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji. Nabożeństwo transmitował PolsatNEWS. O tej samej godzinie w Bazylice św. Krzyża w Warszawie Mszę św. nadaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia celebrował bp Michał Janocha z Warszawy. W krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 9:30 kard. Stanisław Dziwisz sprawował Eucharystię emitowaną w TVP 1 i TVP Polonia. Dzień ten zakończył koncert galowy Dnia Papieskiego z pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach, który można było obejrzeć w TVP1. Osnową wydarzenia pt. „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy” były największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji Wschodu i Zachodu. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Moś, Olga Szomańska, Igor Herbut oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. Program obejrzało ponad 1 mln widzów Telewizji Polskiej.

 

ZBIÓRKA NA PROGRAM STYPENDIALNY

Podczas XX Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało 5 753 350,59 zł. Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 109 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 480 340,56 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 150 467 zł, wysyłając prawie 30 tys. wiadomości. Łącznie udało się zebrać ok. 6,5 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach zbiórek Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają obecnie na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów.

OBOZY FORMACYJNO-INTEGRACYJNE

Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie stypendystów a jednocześnie pragnąc realizować własny program formacyjny, Fundacja podjęła decyzję o zmianie formuły wakacyjnych wyjazdów. Stosując się do kuratoryjnych przepisów o organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz ubiegłorocznych wytycznych GiSu planowane jest zorganizowanie 16 spotkań dla stypendystów-uczniów. Potrwają one 6 dni i zgromadzą podopiecznych Fundacji z 2 lub 3 sąsiednich diecezji. Obozy odbędą się w ośrodkach diecezjalnych – m.in. Drohiczynie, Pelplinie, Starym Sączu, Miejscu Piastowym (k. Dukli i Krosna), Zakrzowie (k. Kalwarii Zebrzydowskiej) czy Skorzeszycach (k. Kielc). Natomiast spotkania dla maturzystów, będą miały miejsce w Zembrzycach, Opolu, Gnieźnie i Warszawie. Najstarsi stypendyści Fundacji, czyli studenci, spotkają się w trzech miejscach w różnych częściach Polski.

KAMPANIA SPOŁECZNA 1%

Tegoroczna kampania 1% odbywa się pod hasłem „Chcemy być dla innych. Zainwestuj w nasz talent!”. Wybrani stypendyści opowiedzą o swoich pasjach, kierunkach studiów, szkoleniach
i realizowanych wolontariatach. W ten sposób dowiemy się o tym, kim są, o czym marzą i skąd czerpią motywację do podejmowania kolejnych wyzwań.
Kampania adresowana jest do darczyńców Fundacji i toczy się w tradycyjnych środkach przekazu, przede wszystkim w prasie, jak i w mediach społecznościowych. Jej efekty będzie można zobaczyć na fanpage’u @FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia oraz na Instagramie @fundacja_dzielo.
Program stypendialny wspomożemy przekazując 1% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. PIT można również rozliczyć przez stronę www.dzielo.pl. W roku ubiegłym konto Fundacji z tytułu 1% zasiliło prawie 400 tys. złotych, co umożliwiło wypłatę ponad 100 rocznych stypendiów uczniowskich.

GALERIA ZDJĘĆ