Znamy hasło i termin XXIII Dnia Papieskiego

OBCHODY XXII DNIA PAPIESKIEGO

XXII Dzień Papieski obchodzony był 16 października 2022 roku pod hasłem „Blask prawdy”. To tytuł i jednocześnie pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

15 października 2022 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala nagród TOTUS TUUS 2022. Statuetki zaprojektowane przez pana prof. Wincentego Kućmę otrzymały osoby oraz instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirowały się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II. Laureatami nagród TOTUS TUUS zostali: Fundacja Gajusz (Promocja godności człowieka), pan Stanisław Leszczyński (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego – Dni Jana Pawła II (Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II), Tygodnik Przewodnik Katolicki (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Specjalną nagrodę TOTUS TUUS 2022 za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny otrzymał ks. Leszek Kryża SChr.

W niedzielę 16 października ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczył Eucharystii w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmitowanej w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. celebrował abp Marek Jędraszewski (transmitowaną w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 i TVP Polonia wyemitowały Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Wystąpili m.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXII Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Polska, Ukraina, Europa”, która odbyła się 14 października 2022 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W debacie udział wzięli prof. Myrosław Marynowycz (Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie), prof. dr hab. Marek Melnyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego), o. dr Wojciech Surówka OP (były dyrektor Instytutu Nauk Religijnych w Kijowie). Kontynuacją refleksji nad sprawami ukraińskimi w świetle nauczania św. Jana Pawła II był wykład Ks. prof. Bogdana Pracha, Rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, pt. „Narodzenie Pańskie – światłość w gęstym mroku zła” wygłoszony na Opłatku Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów Miast i Miejscowości Papieskich 16 stycznia 2023 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

 

ZBIÓRKA NA PROGRAM STYPENDIALNY

Podczas XXII Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, w parafiach w Polsce zebrało w sumie 8 456 938,42 zł. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Walii, Niemczech, Holandii, USA, Szwajcarii, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 783 638,73 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 66 037,56 zł, wysyłając ponad 13 tys. wiadomości. W minionym roku przeprowadzona została również e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek, zebrano w ten sposób 49 213 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 2,1 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie blisko 2 000 stypendystów, w tym 70 osób z Ukrainy.

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można również wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W roku ubiegłym wpłaty z tytułu 1% wyniosły 296 427,73 zł. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Daj wiarę naszym marzeniom o edukacji”.

HASŁO I TERMIN XXIII DNIA PAPIESKIEGO

XXIII Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 15 października 2023 roku pod hasłem „Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia”. Zapewnienie Jezusa zapisane w Ewangelii wg. św. Jana: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10), Papież Jan Paweł II cytuje już w pierwszych wersetach encykliki poświęconej wartości życia. Przypominał, że „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa”.

Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, gdyż jest dokładnym przeciwieństwem tego co to słowo oznacza. Św. Jan Paweł II wskazał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje swój najbardziej żyzny grunt. Są nimi: rodzina, dzieci i młodzi. Wszyscy jesteśmy wezwani, „aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci, zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości” – brzmi apel Jana Pawła II.

 

WAKACYJNE SPOTKANIA DLA STYPENDYSTÓW FDNT

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oprócz wsparcia finansowego uczestniczą również w spotkaniach formacyjnych przeżywanych w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Serce programu formacyjnego są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne. W tym roku zaplanowaliśmy trzy spotkania. Obóz dla stypendystów-studentów, będzie odbywał się od 5 do 11 lipca w Zielonej Górze pod hasłem „Trwajcie we Mnie”. W programie m.in. dzień skupienia w Rokitnie, spotkanie z Tomaszem Samołykiem i absolwentami pierwszej edycji JP2 Studies na Angelicum w Rzymie, koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry FDNT, poznanie Zielonej Góry i regionu. W spotkaniu weźmie udział około 700 osób.

Stypendyści-uczniowie spotkają się na obozie w Radomiu w dniach od 14 do 24 lipca, któremu będzie towarzyszyło hasło „Siła w miłości”. W tym czasie dla stypendystów zaplanowano m.in. poznawanie zabytków i historii Radomia, zajęcia w Muzeum Wsi Radomskiej i na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, zwiedzanie regionu (Czarnolas, Orońsko), dzień skupienia i dzień sportu oraz koncert ewangelizacyjny. W obozie weźmie udział około 1000 osób.

Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą 9 wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. W planie spotkania zatytułowanego „Życie niedokończony projekt” przewidziano wycieczki krajoznawcze, warsztaty i zajęcia z zakresu poznania siebie, umiejętności podejmowania decyzji, rozeznawania i realizacji powołania, przygotowania do obchodów XXIII Dnia Papieskiego oraz integrację we wspólnotach akademickich. W wyjeździe weźmie udział około 300 osób.