Czas Adwentu dla stypendystów

Każdego roku w okresie adwentowym stypendyści Fundacji odbywają w gronie swoich wspólnot rekolekcje. Organizowane są one w różnej formie. Czasem jest to cykl spotkań, a czasem jeden dzień, który przez stypendystów nazywany jest Dniem Skupienia.

Krakowscy stypendyści od lat spotykają się na rekolekcjach w Zembrzycach. To już poniekąd tradycja dla stypendystów studiujących w Krakowie. W tym roku nie było inaczej. W pierwszych dniach grudnia cała wspólnota spotkała się, by wspólnie przeżywać czas Adwentu.  Był to czas modlitwy, zadumy oraz rozważania na temat wiary. Rekolekcje to czas równie istotny dla absolwentów programu stypendialnego, którzy także postanowili uczestniczyć w rekolekcjach, włączając się ty samym w życie wspólnoty.

Dla stypendystów w Lublinie tegoroczne rekolekcje były niezwykle owocne. Był czas na konferencje, czuwanie, Msze, spowiedź i na rozmowy, cieszenie się swoją obecnością. Jednym z ulubionych punktów rekolekcji jest dla wspólnoty medytacja ignacjańska, czyli sposób modlitwy i rozważania Pisma Świętego. To okazja do dzielenia się tym, co porusza nasze serca w Słowie Bożym. Nad duchową formacją młodych czuwał o.Rafał Sztejka, który za każdym razem na nowo zadziwia stypendystów wspaniałymi pomysłami, otwartością na drugiego człowieka i zaangażowaniem.

Dzień Skupienia, który odbył się w Warszawie, dał stypendystom siłę na kolejny rok. Warszawscy stypendyści spotkali się w Parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były podstawy naszej wiary- czyli jej ABC, coś od czego trzeba zacząć, niezachwiany fundament, dzięki któremu będzie można iść dalej. Rekolekcje poprowadził ks. Kamil Dąbrowski. Podstawy o jakich mówił ks. Kamil, czyli wiara, nadzieja, miłość czy dobro z pewnością są wszystkim znane, ale jakże często zapominamy o nich w codziennym życiu, a przecież to one powinny być bazą naszej wiary. Różnorodność  tematów poruszanych podczas kolejnych konferencji sprawiła, że każdy mógł odnaleźć w nich słowo dla siebie, napełnić się nimi na ten czas oczekiwania na Narodzenie Chrystusa.

Rzeszowscy stypendyści swój Dzień Skupienia spędzili, karmiąc się słowami Naszego Patrona św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”. Niezawodnym wsparciem duchowym dla stypendystów okazał się ks. Janusz Podlaszczak. Swoim słowem oraz obecnością sprawił, że czas Adwentu dla stypendystów stał się wyjątkowy , przeżywany duchowo.

Początek grudnia to również czas rekolekcji adwentowych dla wspólnoty toruńskiej. Stypendyści zbierali się każdego wieczoru w kaplicy przy toruńskim Seminarium Duchownym. Niezwykłą, pełną głębi nauką dzielił się z młodymi ks. Leszek Stefański – wicerektor tamtejszego Seminarium, a także Duchowy Przyjaciel toruńskich stypendystów. W nauce rekolekcyjnej ks. Leszek skupił się na Przykazaniach Kościelnych. W bardzo mądry sposób tłumaczył stypendystom ich istotę, dzielił się własnymi przeżyciami, udzielał cennych rad i wskazówek. Każdy z pewnością stał się dzięki tym rekolekcjom duchowo bogatszy. To, co przekazał ks. Leszek, okazało się bezcennym doświadczeniem, poprzez które stypendyści jeszcze lepiej mogą przeżywać czas Adwentu i przygotować się na Boże Narodzenie.

Adwent to dla wszystkich stypendystów czas szczególny. Właśnie dlatego każdego roku organizują oni rekolekcje oraz Dni Skupienia. To czas, gdy mogą wspólnie podziękować modlitwą wszystkim Darczyńcom oraz Przyjaciołom, pochylić się nad sobą, a przede wszystkim nad drugim człowiekiem.