Emocje, zmagania i modlitwa ze św. Janem Pawłem II w...

Katowicka wspólnota stypendystów i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach już po raz siódmy zorganizowali Grę Miejską pod hasłem „Św. Jan Paweł II naszym przewodnikiem”. Tegoroczna edycja odbyła się w sobotę, 19 maja, a uczestniczyła w niej rekordowa liczba ponad 500 uczestników.

Integracja, zabawa, wspólnota, rywalizacja, osobliwe spotkanie ze świętymi – w tych i w wielu innych określeniach można by podsumować kolejną katowicką grę miejską, której towarzyszyły dodatkowo piękne okoliczności przyrody: wydarzenie bowiem miało miejsce w Dolinie Trzech Stawów i Katowickim Parku Leśnym – miejscu niezwykle malowniczym i spokojnym, wyraźnie kontrastującym z gwarem i szybkim tempem serca górnośląskiej aglomeracji. Od samego rana na miejsce startu gry ściągały rzesze uczestników, by przed godziną jedenastą ruszyć do kilkugodzinnej wędrówki i zmierzyć się podczas niej z wieloma, nieraz zaskakującymi, zadaniami. A te były naprawdę różnorodne: od pobudzających aktywność fizyczną, jak jazda na rowerze między przeszkodami i skoki w workach, poprzez swoiste testy sprawnościowe w postaci rzutów piłką do oddalonych butelek, czy jak najszybsze znalezienie wyjścia z labiryntu oraz wysiłki umysłowe związane z pytaniami o wydarzenia z życia św. Jana Pawła II lub z grą w szachy, po wytchnienie przy wspólnym śpiewie „Barki” z akompaniamentem gitary.

Gra Miejska organizowana jest przez katowickich stypendystów od 2012 roku w okolicach 18 maja – rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Gra skierowana jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z całej archidiecezji katowickiej oraz dla różnych grup duszpastersko-formacyjnych. Jej podstawowym celem jest to, aby przez zabawę przybliżyć młodym wielką postać św. Jana Pawła II: jego życie, nauczanie, wzorzec postępowania. Dodatkowo każda kolejna edycja związana jest tematycznie z aktualnym wydarzeniem czy rocznicą obchodzoną w Kościele. W tym roku tematem przewodnim był życiorys św. Stanisława Kostki – jednego z patronów Polski, patrona młodzieży, a poprzez przykład swojego życia – także wzoru wierności w realizacji powołania. Przypadająca w sierpniu 450. rocznica śmierci jezuity była jednym z motywów dla ogłoszenia w polskim Kościele roku 2018 rokiem tego świętego. Tegoroczna edycja wpisywała się także w 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Podczas gry nie zabrakło zatem i akcentów związanych z obydwoma obchodzonymi jubileuszami: w ramach zadań uczestnicy gry m. in. odpowiadali na pytania z zakresu historii Polski oraz musieli wskazać, który z przedstawionych herbów szlacheckich jest rodowym herbem Stanisława Kostki.

Uczestnicy gry zgrupowani byli w osiemdziesiąt drużyn 4–5 osobowych wraz ze starszym opiekunem. Zadania podzielone były na trzy trasy, dostosowane długością i trudnością do czterech grup wiekowych uczestników. Każda drużyna przybrała indywidualną nazwę – jedno z wezwań zaczerpnięte z litanii do św. Jana Pawła II. Wszystkim na całej trasie gry towarzyszyły specjalne banery z obranymi wezwaniami, przygotowane przez członków drużyn.

Katowicka Gra Miejska to wielkie przedsięwzięcie – nie tylko duchowe i integracyjne, ale także logistyczne. Przygotowania do tego wydarzenia zaczęły się wiele tygodni wcześniej. Już na tym etapie stypendyści zorganizowali mini konkursy z nagrodami poprzez utworzenie wydarzenia na Facebooku. W grę włączyły się również Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice oraz Wydział Prewencji Śląskiej Policji, który przygotował jedno z zadań. Uczestnikom powracającym z tras i oczekującym na wyniki czas umilali wspólnymi zabawami animatorzy z „Trio z Rio”. Zabawa zakończyła się tuż po godzinie szesnastej rozdaniem dla zwycięskich drużyn pamiątkowych medali i atrakcyjnych nagród, które wręczył gość honorowy Gry Miejskiej – ks. prałat Jan Drob. Nad całym wydarzeniem czuwał ks. dr Robert Kaczmarek – koordynator katowickiej wspólnoty stypendystów.