„Europa – kryzys i nadzieja” – konferencja naukowa w ramach...

10 października 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana „Europa – kryzys i nadzieja”. Organizowana jest ona pod auspicjami Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kard. Nycza oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy. Konferencja uświetni tegoroczne obchody Dnia Papieskiego. 

W konferencji „Europa – kryzys i nadzieja” udział wezmą wybitni filozofowie i myśliciele reprezentujący różne tradycje duchowe kultury judeochrześcijańskiej. Prelegentami podczas konferencji będą m.in.: ks. abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank (Wielka Brytania), prof. Andriej Kurajew (Rosja), prof. Szewach Weiss (Izrael) oraz dr Dariusz Karłowicz.

Uroczystego otwarcia konferencji dokona Metropolita Warszawski Kazimierz Kard. Nycz, który przewodniczył będzie również Mszy świętej poprzedzającej konferencję. Eucharystia sprawowana będzie w Kościele Akademickim św. Anny o godz. 8.00 (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 68).

Celem konferencji jest zastanowienie się nad źródłami jedności Europy – w sposób szczególny nad aktualnością dziedzictwa antyku i chrześcijaństwa oraz nad tym, jak może ono wpłynąć na współczesną praktykę polityczną. Jedność to jedno z kluczowych zagadnień powracających w dziejach Europy. W drugiej połowie XX wieku integracja europejska zrodziła nowe nadzieje na Europę bez wojen i dzielących ją murów. Obecnie projekt ten przeżywa poważny kryzys. Jednym z jego źródeł jest niedocenienie duchowego rdzenia tej jedności. Tymczasem to właśnie wartości wyznawane przez europejskie narody zrodziły wspólną tożsamość europejską. Poza nimi jedność naszego kontynentu wydaje się niemożliwa. Jan Paweł II mówił: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha…”.

Konferencja „Europa – kryzys i nadzieja”  rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 18.00. Jej uczestnicy będą obradować w Nowej Izbie Poselskiej na I piętrze Zamku Królewskiego w Warszawie.

Organizatorami konferencji są: Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Fundacja Świętego Mikołaja, wydawca Teologii Politycznej (www.teologiapolityczna.pl).