„Ewangelia według kobiet” czyli historie z Nowego Testamentu opowiedziane przez...

21 i 22 października w Pałacu Młodzieży w Katowicach w ramach obchodów XVI Dnia Papieskiego odbyła się prapremiera musicalu „Ewangelia według kobiet” w reżyserii Mariusza Kozubka. Widowisko powstało we współpracy aktorów Teatru Franciszka z Katolicką Fundacją Archidiecezji Katowickiej „Młodzi dla młodych” oraz wspólnotą katowicką stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Było ono jednym z wydarzeń, które uświetniło obchody XVI Dnia Papieskiego na Śląsku. Szczególnie dla nas, stypendystów ze wspólnoty katowickiej, spektakl był powodem do dumy, ponieważ brali w nim czynny udział dwaj nasi stypendyści – Piotr Solorz, który jest autorem muzyki oraz odtwórcą głównej roli oraz Dominik Lechowicz, który zaprezentował swoje umiejętności gry na gitarze basowej. Musical, jak sugeruje sam tytuł, miał ukazać Ewangelię oczami kobiet. To, co zostało spisane na kartach Nowego Testamentu prezentuje nam męski punkt widzenia, przez którego pryzmat po dziś dzień patrzymy na tamte wydarzenia. A przecież to kobiety już od początku towarzyszyły Jezusowi w Jego ziemskiej wędrówce, pozostając wierne aż do końca.
„Ewangelia według kobiet” to poruszająca opowieść, przepełniona kobiecą delikatnością, wrażliwością, ale i temperamentem; historia wyśpiewana ustami tych, które były obecne u boku Mistrza.
Spektakl spotkał się z pozytywnym odbiorem publiczności – zarówno bawił, jak i wzruszał. To nietuzinkowe przedstawienie Ewangelii pozwoliło spojrzeć na bardzo dobrze znane ewangeliczne fakty z całkiem nowej, mniej znanej, perspektywy. Pełna widownia i pochlebne opinie odbiorców są niewątpliwie dowodem na sukces twórców tego widowiska. W trakcie wydarzenia została przeprowadzona zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni mieliśmy zaszczyt być częścią tego niezwykłego dzieła. Być może stanie się ono naszą małą katowicką tradycją podczas corocznych obchodów Dnia Papieskiego – już dziś zapraszamy na wydarzenia towarzyszące obchodom kolejnego Dnia Papieskiego.