Festyn rodzinny na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Dwa tygodnie, trzysta trzydzieści sześć godzin, prawie 700 gimnazjalistów i licealistów z całej Polski. Tymi słowami najpełniej można opisać obóz stypendystów w Białymstoku, który właśnie dziś dobiegł końca. Ostatnie wspólne chwile, uczestnicy obozu spędzili na Rynku Kościuszki w Białymstoku, gdzie przygotowali dla mieszkańców miasta festyn rodzinny.

Po porannym posiłku stypendyści zgromadzili się o 9.30 na Mszy Świętej w Katedrze Białostockiej. Podczas nabożeństwa zadbali o liturgię Słowa Bożego i oprawę muzyczną. Wiernym towarzyszył uzdolniony chór, złożony z prawie stu głosów. Wyjątkowość Mszy Świętej podkreślały nie tylko charakterystyczne żółte koszulki, ale również przybyli goście, którym dziękował prezes Fundacji – ks. Dariusz Kowalczyk. Nie zabrakło słów wdzięczności dla ks. Abp Edwarda Ozorowskiego, ks. Biskupa Henryka Ciereszki oraz ks. Jarosława Grzegorczyka. To właśnie dzięki ich nieocenionej pomocy i stałej obecności, udało się zorganizować obóz dla tak licznej młodzieży. Słowa podziękowania i pozdrowienia popłynęły również w kierunku nowego Metropolity Białostockiego – arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Na gromkie brawa zasłużyli również przedstawiciele władz miasta, a w szczególności Pan Prezydent Tadeusz Truskolaski oraz Pan Marszałek Jerzy Leszczyński, którzy umożliwili stypendystom poznanie uroków Podlasia i  przyjęli ich z wielką gościną. Nieoceniona okazała się także wielomiesięczna praca Pani Edyty Mozyrskiej – Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu oraz jej zespołu. Prezes Fundacji docenił wsparcie Pana Bogdana Olszewskiego – Dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego i serdecznie dziękował placówkom edukacyjnym miasta. Wyróżnił Białostocki Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Białostocką, Uniwersytet w Białymstoku oraz Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza, które zaprosiły do siebie stypendystów na szereg zajęć wykładowych.

Tuż po podziękowaniach dla gospodarzy obozu, gimnazjaliści i licealiści zaprosili mieszkańców na Rynek Kościuszki, gdzie czekały wyjątkowe atrakcje. Swoje miejsce znalazł tam kącik z malowaniem twarzy, robieniem fryzur i kącik ze skręcaniem balonów, które przyciągnęły w szczególności najmłodszych. Czekała na nich również wielka kolorowanka z wizerunkiem patrona Fundacji – Jana Pawła II i błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Specjalnie dla mieszkańców miasta, na festynie pojawili się również stypendyści z Uniwersytetu Medycznego, wolontariusze z „Dzieła na Misji” oraz studenci z „Młodej Farmacji”, którzy zadbali o edukację zdrowotną wszystkich zainteresowanych. Na miejscu można było odbyć kurs pierwszej pomocy na fantomie czy też dowiedzieć się jak zrobić farmaceutyczny proszek z herbaty i kakao. W planie dnia znalazła się również Gra Miejska, która dotyczyła zagadek związanych ze stolicą Podlasia i z samą Fundacją. Pojawiła się też Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz muzyczne wydarzenie pod nazwą „Barka na 100 gitar”. Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta odśpiewali ukochaną pieśń Ojca Świętego, ku czci pamięci o Nim. Mimo złej pogody, udało się zebrać gitarzystów, którzy porwali wiernych do śpiewu.

Dzisiejszy festyn nie odbyłby się bez dwóch, uzdolnionych zespołów muzycznych. Pierwszy z nich pojawił się już na samym początku wydarzeń. Mowa oczywiście o miejskim zespole „Winnica”, skupiającym dzieci od 8 roku życia, dorosłych i młodzież. Na zakończenie z kolei zaśpiewał fundacyjny zespół „Tylko Ty” pod przewodnictwem dyrygenta i kompozytora – Huberta Kowalskiego.

Stypendyści poprzez organizację dzisiejszego festynu, pragnęli wyrazić swoją wdzięczność dla mieszkańców miasta i jego przedstawicieli, którzy okazali wyjątkową serdeczność i otwartość. Obóz w Białymstoku na pewno zapamiętają w swoich sercach na długo, w końcu nie często bywa się w mieście Papieskim, Mieście Miłosierdzia.