I Wielka Pielgrzymka Wspólnot

12 maja grupa blisko 100 stypendystów – studentów uczestniczyła w I Wielkiej Pielgrzymce Wspólnot Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, połączonej z 82. Ogólnopolską Pielgrzymką Akademicką. Nie zabrakło konferencji, drogi krzyżowej, Eucharystii oraz… niespodziewanego gościa.

Pomysł pielgrzymki zrodził się na zjeździe szefów i starostów Fundacji, a całym jego planem zajęła się Aldona Gajek – szefowa wspólnoty bydgoskiej. Tak więc po całonocnych (niekiedy i dłuższych) podróżach studenci spotkali się u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, aby wspólnie integrować się i pogłębiać swoją wiarę.

Pobyt otworzyła konferencja pt. „Jak pokonać zwątpienie?” przygotowana przez ks. Łukasza Nycza – nowego duszpasterza Fundacji. Ciekawie przedstawione przykłady z życia Mojżesza uświadomiły zgromadzonym, że w każdym z nich drzemie moc do czynienia wielkich rzeczy.

Kontynuacją była droga krzyżowa zatytułowana „Nigdy się nie poddawaj”, która odbyła się na Wałach Jasnogórskich. Przyjęła ona formę dialogu człowieka z Jezusem odpowiadającym na każde życiowe zwątpienie i niepowodzenie. Nie zabrakło również Eucharystii w Bazylice, w której uczestniczyli również studenci ze wspólnot akademickich z całego kraju, a także Apelu Jasnogórskiego przy obrazie Jasnogórskiej Pani.

Miłym zaskoczeniem była wizyta ks. Jana Droba – wieloletniego prezesa Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, znanego studentom z obozów i wizyt we wspólnotach.

Inicjatywa pielgrzymki na pewno będzie kontynuowana w następnych latach, bowiem pokazała ona, że dla naszych stypendystów nie ma czegoś takiego jak odległość – przemierzą niekiedy całą Polskę, by pobyć ze sobą i z Bogiem.