„Jestem w Kościele”. Obóz FDNT w Popowie

„Kościół należy do was, więcej – wy jesteście Kościołem”. Z tą myślą św. Jana Pawła II stypendyści-uczniowie z diecezji płockiej, włocławskiej i bydgoskiej przeżywali tegoroczny obóz wakacyjny. Po raz kolejny gościli w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas w Popowie-Letnisku. Rekolekcje odbywały się w dniach 23-26 sierpnia i stanowiły dla uczestników zwieńczenie wakacji oraz wprowadzenie w nowy rok szkolny.

Kadra, pod czujnym okiem s. Henryki Stachlewicz MSF i ks. Kamila Kozakowskiego, ciepło przywitała młodych, by później zaprosić ich do zaangażowania w jak najlepsze przeżycie tego czasu. Każdy dzień obfitował w formację, modlitwę, a przede wszystkim – bycie ze sobą. Pochylając się nad tekstami św. Jana Pawła II, uczestnicy mogli odkrywać, czym dla nich jest Kościół i jakie mają w nim miejsce. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia. Nie zabrakło też czasu na sakrament pokuty i pojednania oraz adorację Najświętszego Sakramentu – momentu wyciszenia i trwania z Jezusem twarzą w twarz, jak z Przyjacielem.

Do Popowa zawitało też kilku gości. Jednym z nich był ks. dr Jarosław Kwiatkowski, koordynator Fundacji w diecezji płockiej, który wygłosił młodym konferencję. Zachęcił do odkrywania swojego powołania do świętości w codziennym życiu. Przypomniał, że świętość to normalność i własnym przykładem służył uczestnikom przez prostą obecność, rozmowę i posługę sakramentalną. Z wizytą przybył również ks. dr Włodzimierz Piętka, aby poprzez relację stypendystów opowiedzieć o „Żywym Pomniku” Jana Pawła II na łamach „Gościa Niedzielnego”.

Na młodych czekały także niecodzienne atrakcje. W jeden z dni odwiedzili pobliski Pułtusk, gdzie mogli oglądać miasto z wyjątkowej perspektywy – płynąc po Narwi rowerami wodnymi i kajakami. Poznali też trochę historycznych aspektów – przewodnik opowiedział im o dziejach miejsca i oprowadził po pojezuickich piwnicach we Wzgórzu Abrahama. Chętni zobaczyli również panoramę Pułtuska z gotycko-renesansowej wieży dawnego ratusza. Aktywny dzień zwieńczyła Msza św. w parafii św. Jana Pawła II, gdzie jak zwykle stypendyści zostali ciepło przyjęci.

Istotnym elementem każdego dnia był czas na zabawę i integrację. Na pogodnych wieczorach uczestnicy obozu mogli lepiej się poznać i potańczyć. Młodzi postanowili też podążyć śladami świętego patrona. W kreatywny sposób każda z grup przybliżyła pozostałym wybrane elementy nauczania z różnych miejsc świata, do których pielgrzymował Papież Polak. Każdy wieczór kończył się czasem wyciszenia, wspólną modlitwą i Apelem Jasnogórskim.

Obóz w Popowie stanowił piękne zwieńczenie tegorocznych wyjazdów dla stypendystów-uczniów. Ks. dr Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura FDNT ds. formacji stypendystów, który odwiedził uczestników ostatniego dnia, przypomniał im o odpowiedzialności za Kościół i zachęcił do czynnego zaangażowania w życie małych wspólnot, do których powracają. Żegnając się, młodzi byli gotowi, by stawiać czoła codziennym wyzwaniom. Zabrali ze sobą najpiękniejsze wspomnienia i rady, jak dawać świadectwo swoim życiem. Przede wszystkim jednak – każdy powrócił do domu ze świadomością, że przynależy do Kościoła i czyni go pięknym.

Julia Cich

GALERIA ZDJĘĆ