Jeden z trzynastu turnusów tegorocznych obozów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbył się w Ełku. Hasło „Jestem w Kościele” towarzyszyło stypendystom przez cały czas rekolekcji, wspierając w budowaniu relacji z Bogiem, ale też w budowaniu wspólnoty.
Spotkanie stypendystów z diecezji ełckiej, warmińskiej i łomżyńskiej rozpoczęło się 12 lipca uroczystym powitaniem przez s. Vianneyę Lupę CSSE i ks. Daniela Kowalskiego, duszpasterza obozu. Pierwszego dnia, po zawiązaniu się grup i Eucharystii w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów, uczestnicy rekolekcji mogli zintegrować się dzięki zabawom i tańcom prowadzonym przez s. Benedyktę Bieniek MSF.
Deszczowa pogoda pokrzyżowała liczne plany na drugi dzień obozu, ale po jutrzni, o której opowiedziała s. Bolesława Wierzchowska MSF, konferencji s. Moniki Kubiszyn CSSMA i uroczystej Mszy Świętej, stypendyści-uczniowie mogli poznać Ełk. Pod opieką wychowawców wyruszyli w kierunku promenady, po czym spotkali się na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Najwięcej emocji przyniósł trzeci dzień obozu. Podopieczni Fundacji wyruszyli na pielgrzymkę, by poznać szlaki papieskie. Swoją drogę tajemnicami światła rozpoczęli w ełckiej katedrze, o której historii opowiedział gospodarz tego miejsca, ks. Marek Bednarski. W tematykę trudu pielgrzymowania i modlitwy różańcowej wprowadził ich bp Jerzy Mazur, który pobłogosławił także różańce stypendystów. Uczestnicy obozu odwiedzili Rajgród, gdzie spotkali się z proboszczem Hieronimem Mojżukiem, Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, w którym swoim świadectwem podzieliła się s. Maria Tomaszewska, i Sejny, w których mogli zapoznać się z historią regionu.
Pielgrzymka zakończyła się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, gdzie stypendyści zostali powitani przez proboszcza Jacka Nogowskiego. Odbyła się tam uroczysta Msza Święta sprawowana przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura, który poruszył temat trwania w przyjaźni z Chrystusem i Jego żywej obecności. Dzień zakończyło integracyjne ognisko w Wigrach, podczas którego uczestnikom obozu towarzyszył biskup.
15 lipca, w dzień wyjazdu, stypendyści po raz ostatni spotkali się na Eucharystii, a następnie w grupach ze swoimi wychowawcami. Był to czas podsumowania wspólnej pracy i zebrania odpowiedzi na pytania o to, czym i kim jest Kościół, czym jest jego świętość i jakie jest w nim miejsce każdego człowieka. Mimo krótkiego czasu obozu, uczestnicy zawiązali cenne relacje, które być może staną się relacjami na całe życie i z pewnością zostaną pogłębione za rok, na kolejnym obozie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Karolina Kuryło