Młodzi dla Kościoła, Kościół dla Młodych – pielgrzymka studentów na...

Coraz częściej mówi się o tym, że młodzież odchodzi od Kościoła. Naprzeciw temu stają stypendyści Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy spotkali się na Jasnej Górze by wspólnie modlić się i przeżywać formację duchową. Blisko pięciuset studentów wzięło udział w kilkudniowej pielgrzymce pod hasłem “Młodzi dla Kościoła, Kościół dla Młodych”.

Obóz oficjalnie rozpoczął się w piątek pierwszego lipca, jednak już dzień wcześniej w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej spotkali się wolontariusze i Zarząd Fundacji, by rozpocząć przygotowania – te logistyczne, ale także duchowe. Posługę na obozie pełniło około 40 osób, w tym siostry zakonne.

Na pierwszy dzień obozu zostało zaplanowane zakwaterowanie uczestników, a także ich integracja i wprowadzenie w tematykę weekendowego spotkania. Zostali przedstawieni również następcy osób funkcyjnych w 16 wspólnotach akademickich, którzy przejmą obowiązki poprzedników na kadencję kolejnych dwóch lat formacji.

Sobotni poranek rozpoczął się wspólną modlitwą, a po śniadaniu stypendyści wyruszyli na Jasną Górę, by spotkać się z Pauliną Guzik, a także wysłuchać konferencji s. Anny Marii Pudełko. Paulina Guzik, redaktorka, prezenterka, dziennikarka i naukowiec, która znana jest przede wszystkim z programu „Między Ziemią a Niebem” opowiedziała o swojej produkcji filmowej “Szklany dom”, a także opowiedziała o pracy w mediach. Po zwiedzeniu Sanktuarium, studenci spotkali się z Pauliną Worożbit, absolwentką programu stypendialnego, specjalistką ds. kreowania wizerunku i pracownikiem Redakcji Katolickiej TVP. Podczas konferencji “Dlaczego warto kreować swoją markę osobistą, w Internecie i nie tylko, przyznając się do wiary chrześcijańskiej?” towarzyszyli jej zaproszeni goście, Maciej Mikołajczuk i Aleksandra Tołomanow.

Wieczorny czas został przeznaczony na Mszę św., Apel Jasnogórski oraz adorację Najświętszego Sakramentu i czuwanie w Bazylice. Eucharystii przewodniczył ks. Adrian Trybulski, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie. Oprawę muzyczną przygotował Chór i Orkiestra Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W niedzielę stypendyści wzięli udział w modlitwie, a także Eucharystii na Jasnej Górze, której przewodniczył ks. Dariusz Kowalczyk, a homilię wygłosił ks. Łukasz Nycz. Po modlitwie i formacji przyszedł czas na integrację podczas wieczoru wspólnotowego, poprowadzonego przez s. Tomirę Brzezińską. Dzień zwieńczyła adoracja w kaplicy cudownego obrazu, której oprawę wspomogli stypendyści.

– Cieszę się, że mogłem być wraz z Fundacją na pielgrzymce – obozie stypendystów – studentów w Częstochowie. Jasna Góra jest najważniejszym centrum kultu maryjnego, do którego udają się pielgrzymi z całej Polski. Natomiast sercem tego miejsca jest cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Czas obozu był pełen radości, piękna i duchowych przeżyć. Nigdy nie zapomnę emocji, które towarzyszyły mi podczas modlitwy podczas Apelu Jasnogórskiego oraz ludzi, obchodzących na kolanach ołtarz z Obrazem Matki Bożej – podsumowuje Dymitr Askirka, stypendysta Dzieła.

W poniedziałek obóz zakończył się modlitwą i śniadaniem, a studenci wrócili do swoich domów wzmocnieni duchem wspólnoty.

Paulina Muszyńska

GALERIA ZDJĘĆ