Jezus drogą, prawdą i życiem – rekolekcje wspólnoty warszawskiej

Rekolekcje to sposób poszukiwania Boga przezdoświadczenia i formy spotkania inne niż te, z którymi mamy do czynienia na codzień. To sposób obcowania z Bogiem. Warszawska akademicka swoje rekolekcje spędziła w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina. 

Żyjemy coraz szybciej, nie mając czasu, by zastanowić się nad własnym życiem. Naszym codziennym dniem zaczynają rządzić schematy, które niby ułatwiają nam życie, ale niestety powodują również spłycenie rozumienia treści religijnych, gdyż wiele rzeczy robimy bezmyślnie. Nie zastanawiamy się głębiej nad prawdami naszej wiary i przyjmujemy je mechanicznie. Aby zrozumieć Boga, trzeba Go usłyszeć. Ksiądz Mariusz Waniewicz, przez swoje bogate doświadczenia takie jak: praca z trudną młodzieżą, posługa na Syberii, a także w Afryce, wspieranie rodzin w dążeniu do Chrystusa oraz bycie kapelanem w szpitalu w Garwolinie, nauczał nas jak słuchać słów Boga.

„Znacie drogę, dokąd Ja idę”. Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?” Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,4–6).
Te słowa wypowiedział Jezus do Apostołów, gdy rozmawiał z Nimi o przyszłym świecie i opisywał rzeczywistość, w której każdy wierzący może uczestniczyć. Słowa Jezusa nadają naszemu życiu wyjątkowy sens. To właśnie te słowa przyświecały rekolekcjom warszawskiej wspólnoty.

Aby przygotować się na zmartwychwstanie Jezusa musimy być odważni, czasem powinniśmy zajrzeć w siebie, zachwycić się sobą. Rekolekcje są idealnym ku temu sposobem. Czas spędzony w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z pewnością umocnił w wierze wielu stypendystów FDNT, przygotował ich do nadchodzących Świąt Wielkanocnych i kanonizacji Jana Pawła II.

Jagoda Kwapińska

wspólnota warszawska