Już dziś możesz wesprzeć „żywy pomnik” Św. Jana Pawła II

Tegoroczny XVI Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło jest nieprzypadkowe – Dzień Papieski stanowi niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego.

Organizacją tego wydarzenia zajmuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów „Dzieło”. Wspierane są one przez podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego. Jak co roku, świętu wszystkich Polaków towarzyszyć będą liczne okolicznościowe inicjatywy. W całej Polsce odbywać się będą Eucharystie i modlitwy oraz wydarzenia naukowe, kulturalne i sportowe. 2 października we wszystkich parafiach w kraju odczytany zostanie list pasterski Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający XVI Dzień Papieski. Dzień ten jest też świetną okazją do powrotu do papieskiego nauczania, szczególnie dotyczącego zagadnienia miłosierdzia Bożego.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy jego wymiar charytatywny. Corocznie organizowana publiczna i przykościelna zbiórka pieniędzy jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Środki zebrane podczas zbiórki zasilą fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierającej ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. Organizacja umożliwia swoim podopiecznym rozwijanie talentów i  zdobywanie wymarzonego wykształcenia na najwyższym poziomie. Zbiórka przykościelna odbędzie się 9 października.  Natomiast od 2 do 22 października kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy będzie kwestować na ulicach miast. Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie również akcja  SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 407 401 (koszt 4,99 zł z VAT) można dofinansować fundusz stypendialny  i w ten sposób włączyć się w budowanie „żywego pomnika” Świętego Jana Pawła II.  Fundację można wspierać także przez cały rok za pośrednictwem strony www.dzielo.pl. Klikając w zakładkę „Dla Darczyńcy” możliwe jest dokonanie w wygodny sposób przelewu zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Fundacja zachęca również do innych form wsparcia funduszu, także w formie modlitwy za „Dzieło”.

Z roku na rok obchody Dnia Papieskiego coraz śmielej przekraczają granice naszego kraju. Polonia zgromadzona za granicą, m.in. w Niemczech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii, także włącza się w świętowanie, organizując koncerty, wystawy i inne wydarzenia propagujące nauczanie Jana Pawła II.

Patronami medialnymi XVI Dnia Papieskiego w kraju są: Telewizja Polska, Polskie Radio oraz tygodniki katolickie: „Gość Niedzielny”, „Idziemy”, „Przewodnik Katolicki”
i „Niedziela”.