Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia dotarła do toruńskich parafii

W Niedziele Palmową, 13 kwietnia 2014 r. o godzinie 9.00 podczas uroczystej Mszy Św. w Bazylice Katedralnej śś. Janów odbyło się uroczyste przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Bożego Miłosierdzia. Grupa młodych ludzi w żółtych, fundacyjnych barwach z dumą odebrała lampiony z wizerunkiem bł. Jana Pawła II, Jezusa Miłosiernego i św. S. Faustyny. Stypendyści z symbolicznymi lampionami przeszli w procesji, by dalej podczas Mszy świadczyć o obecności  Iskry, która następnie trafiła do każdej toruńskiej parafii.

Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Jacek Kwiatkowski oraz ks. prałat Daniel Adamowicz, będący duszpasterzem wspólnoty toruńskiej. W asyście do Mszy uczestniczyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz stypendyści Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych. Swoją obecnością zaszczycił zgromadzonych prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zalewski, któremu również z rąk stypendystów została przekazana Iskra Bożego Miłosierdzia.  

Po uroczystym odebraniu lampionów z Iskrą stypendyści wyszli z Katedry do 24 Parafii w Toruniu w celu przekazania parafianom daru z Łagiewnik. Wdzięczność księży oraz zgromadzonych wiernych parafian za przekazanie lampionu oraz radość z przybycia stypendystów Fundacji była ogromna, co przerosło Nasze oczekiwania.

A to kilka słów relacjonujących nasze wizyty w parafiach:

Ewelina Kościelska: „Z przekazania Iskry wyniosłam same pozytywne wrażenia. Ksiądz był nami zachwycony, brałyśmy udział w procesji, szłyśmy zaraz za ministrantami. Następnie Ksiądz przedstawił nas jako żywy pomnik JP II, z którego wszyscy powinni być dumni. Potem ja zabrałam głos- opowiedziałam o naszej Fundacji, o Nas, co robimy, gdzie się udzielamy. Parafianie przyjęli nas bardzo ciepło i dziękowali za Iskrę i naszą obecność. Ksiądz na koniec powiedział że to światło będzie przypominało Nas młodych i ze wzruszeniem postawił je na ołtarzu.”

Dorota Sobowicz: „Jestem zaskoczona. O 11.30 w Kościele Chrystusa Króla była Msza Święta dla dzieci. Ksiądz był przezabawny i bardzo sympatyczny. Dzieci czynnie uczestniczyły we Mszy. Oczywiście wszyscy mieli maleńkie palmy. Przecudnie to wyglądało, zwłaszcza procesja w której brały udział tylko dzieci. Kościół pełen ludzi i co najważniejsze dzieci, które siedziały przy ołtarzu, śpiewały, można powiedzieć że prowadziły Mszę Św. razem z księdzem.  Wszystko się udało , Iskierka przekazana.”

Dominika Bartoszyńska: „Parafia na Czerniewicach-jakże odległa, ale za to jaka wspaniała! O godzinie 12 odbyła się Msza Święta dla dzieci. Przed kościołem zebrała się ich cała gromada na procesję z palmami. Takiej procesji jeszcze nie widziałam. Ksiądz śmigający na kucyku w tłumie małych dzieci wymachujących kolorowymi palmami . Po procesji przywitanie nas- opowiedzieć dzieciom co tu w ogóle robimy wydaje się dosyć trudne , ksiądz stanął na wysokości zadania ! Widok pełnego kościoła maluchów słuchających duszpasterza opowiadającego, że przywieźliśmy płomień prosto z Krakowa nie zgaszając go- bezcenne.”

Przekazanie płomienia wiernym nastąpi w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, czyli w dniu kanonizacji  bł. Jana Pawła II.

Monika Witkowska

Wspólnota toruńska