Koncert galowy w Akademii Muzycznej w Katowicach

Obchody XVI Dnia Papieskiego na Górnym Śląsku zakończyły się koncertem galowym w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 26 października 2016 r. przed publicznością, która wypełniła aulę niemalże do ostatniego miejsca siedzącego, zaprezentował się kwintet oraz zespół niemaGOtu.

Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: począwszy od wynajmu sali, sprostaniu wszystkim kwestiom logistyczno-technicznym, zaproszeniu artystów, a skończywszy na rozdystrybuowaniu zaproszeń wśród gości czy przygotowaniu poczęstunku. Rolę konferansjerów podczas koncertu pełniło dwoje stypendystów – Agnieszka Stokłosa oraz Wojciech Trzcionka.

Spośród wielu zaproszonych gości, znaczna część potwierdziła swoją obecność i przybyła na koncert. Swoją prezencją zaszczycił nas Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, władze śląskich uczelni wyższych, m.in. Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej prof. dr hab. Władysław Szymański. Nie mogło również zabraknąć ks. Jana Droba – byłego przewodniczącego Zarządu Fundacji oraz jego następcy – ks. Dariusza Kowalczyka.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się piątka młodych ludzi tworząca kwintet grający muzykę klasyczną. W skład tej formacji wchodzi stypendystka z  katowickiej wspólnoty – Joanna Liszka, władająca fagotem. Kwintet wykonał kilka utworów, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

Następnie na scenie pojawiła się grupa muzyków pod batutą Pana Jakuba Blycharza. niemaGOtu – bo tak nazywa się formacja – wykonali piosenki ze swojego repertuaru. Po każdym zagranym utworze zgromadzeni goście reagowali żywymi brawami. Dzięki liderowi grupy, który każdy utwór okraszał krótkim komentarzem i prowadził zespół, mogliśmy poznać skróconą historię zespołu, ich członków oraz garść ciekawostek. Pan Jakub Blycharz znany jest głównie jako twórca hymnu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie –  nie zabrakło zatem historii jego powstania: od czego się wszystko zaczęło i jaki wpływ na to miał sam Bóg. niemaGotu okazał się niezwykle żywiołową, pełną zapału i mocy grupą muzyczną, która bez wątpienia wywarła na wszystkich odbiorcach ogromne wrażenie. Nie był to zwykły koncert, lecz prawdziwe show – połączenie muzyki, wrażeń wizualnych oraz niezwykłe przeżycie duchowe z modlitwą i dziękczynieniem w tle. Ostatnim utworem, który wykonał zespół, był doskonale wszystkim znany hymn ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”, podczas którego wszyscy wstali i w takiej pozycji wysłuchali wykonania. Hymn ŚDM niewątpliwie jest bezpośrednim czynnikiem, dzięki któremu ludzie przypominają sobie o wydarzeniach z Krakowa, przeżywają je w myślach jeszcze raz i wspominają panująca podczas tego ogromnego wydarzenia atmosferę – bez wątpienia tak było również w tym przypadku, wspomnienia ŚDM odżyły w setkach głów w tamtym momencie.

Po zakończeniu części artystycznej nadszedł czas na podziękowania i przemówienia. Stypendyści wręczyli upominki niektórym w zaproszonych gości, m.in. Arcybiskupowi oraz byłemu i obecnemu Przewodniczącemu Zarządu Fundacji jako wyraz wdzięczności za pomoc podczas realizacji tego wydarzenia. Głos zabrał Arcybiskup Skworc, który bardzo pochlebnie i wyłącznie w superlatywach opowiadał o Fundacji i stypendystach. Na koniec zaprosił na scenę stypendystów wspólnoty katowickiej i publicznie, przed całą zgromadzoną aulą, uścisnął na ręce i powiedział kilka ciepłych słów do każdego z nich. Podczas całego wydarzenia prowadzona była zbiórka funduszy na program stypendialny Fundacji.

Entuzjazm wśród gości był namacalnie wyczuwalny, a  stypendystom ze wspólnoty katowickiej  sprawiło to radość. Ich trud i wysiłek włożony w organizację tak wielkiego i tak podniosłego wydarzenia został doceniony.