Konferencja prasowa na rozpoczęcie obozu wakacyjnego w Gnieźnie

9 lipca 2024 r. w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której został przestawiony program obozu, jego duchowy wymiar, a także zaangażowanie w organizację obozu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Urzędu Miasta Gniezna, Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Województw Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego.

Obozy wakacyjne stanowią serce programu formacyjnego. Dają możliwość popularyzacji i przybliżenia młodzieży nauczania św. Jana Pawła II, ale także zapoznania z najważniejszymi historycznie, kulturowo, naukowo i gospodarczo miastami Polski oraz ich promocję. W tym roku zostały zaplanowane trzy spotkania. Obóz dla stypendystów-studentów, od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem Powrót do źródeł”. Uczniowie szkół podstawowych udadzą się do Diecezji Bielsko-Żywieckiej, gdzie w dniach od 19 do 27 lipca będą przeżywali swoje spotkanie pod hasłem „Duchowy GPS”. Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą 8 wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. Hasło tego spotkania brzmi “Życie niedokończony projekt”. 

W spotkaniu w Gnieźnie bierze udział 650 studentów, zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich, a uczących się w 50 miastach w Polsce oraz za granicą. Towarzyszy im grupa 40 wolontariuszy sióstr zakonnych i księży, wśród nich także absolwenci programu stypendialnego.

Eucharystii na rozpoczęcie obozu,  w dniu 9 lipca w Katedrze Gnieźnieńskiej, będzie przewodniczył J. Em. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.  Następnie stypendyści zwiedzą Katedrę, Muzeum Diecezjalne, a także będą mogli odkrywać uroki Gniezna. Dzień zakończy koncert – Myśleć sercem – Papieskie inspiracje w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna i bł. Jolenty o 19:30. 10 lipca, stypendyści spędzą czas  w Biskupinie i Skansenie na Ostrowie Lednickim, w Powidzu w bazie wojskowej i nad jeziorem oraz w Kruszwicy, poznając historię i walory kulturowo-historyczne regionu. W czwartek, 11 lipca w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego odbędzie się spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP, rekolekcjonistą i duszpasterzem lednickim oraz małżeństwem Dominiką i Krzysztofem Dębińskimi, świadkami wiary. Następnie już na Polach Lednickich Eucharystia i Nabożeństwo Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych. Dzień zakończy koncert “Siewców Lednicy”. Piątek, 12 lipca będzie Dniem Skupienia w Licheniu, który poprowadzi o .Krzysztof Dzieńkowski SJ, znany w mediach społecznościowych jako „Krzychu Jezuita”.

W sobotę, 13 lipca o 10:00 prymicyjną Eucharystię odprawi ks. Karol Młynarczyk, absolwent Fundacji pochodzący z Diecezji Drohiczyńskiej. Następnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie odbędzie się V Forum stypendystów studentów Fundacji oparte o dyskusje na zaproponowane przez uczestników tematy, czyli program stypendialny oraz życie wspólnotowe, a także przygotowania do XXIV Dnia Papieskiego. Wieczorem tego dnia, o godz. 19.30 na placu św. Wojciecha odbędzie koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod dyrekcją Agnieszki Kowalik, absolwentki programu stypendialnego.

W niedzielę, 14 lipca stypendyści odwiedzą 13 parafii w Gnieźnie, aby podziękować za ofiary składane na stypendia podczas Dnia Papieskiego i przez indywidualnych darczyńców w ciągu roku. Po przedpołudniowych Mszach Świętych uczestnicy obozu zostali zaproszeni przez parafian na niedzielny obiad. Na zakończenie świętowania Dnia Pańskiego, w Ogrodach Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędzie się spotkanie w rodzinie fundacyjnej połączone z aktywnościami sportowo-integracyjnymi oraz grillem.

Obóz w Gnieźnie nie byłby możliwy bez wsparcia wielu instytucji. Wyrażamy serdeczną wdzięczność za zaproszenie stypendystów przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, pana prezydenta Michała Powałowskiego oraz starosty gnieźnieńskiego pana Tomasza Budasza.

Archidiecezja Gnieźnieńska aktywnie włączyła się w przygotowania i koordynację obozu. Stypendyści zostali gościnnie przyjęci w parafiach, w których odbędą się nabożeństwa i spotkania.  Urząd Miasta w Gnieźnie zwolnił uczestników obozu z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej, wsparł Fundację w organizacji koncertu plenerowego w dniu 13 lipca 2024 r. oraz zapewnił nocleg dla 500 osób w Szkole nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie przy ul. Św. Jana 2a, Szkole Podstawowej nr. 3 im. Św. Wojciecha w Gnieźnie przy ul. Czarnieckiego 7, Szkole Podstawowej nr 7 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie przy ul. Paczkowskiego 13, oraz w Szkole Podstawowej nr 12 im. Adama Wodziczki w Gnieźnie, os. Kazimierza Wielkiego 33.

Urząd Starostwa Powiatowego w Gnieźnie bezpłatnie udostępnił aulę  I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie w dniu 13 lipca 2024 r. na zorganizowanie V Forum stypendystów-studentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz zapewnił nocleg dla 110 osób II Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki w Gnieźnie.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego umożliwił uczestnikom obozu zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego w  Gnieźnie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za 1 zł, a także sfinansował przejazdy do Powidza, Lednicy i Lichenia. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego pomógł w zorganizowaniu spotkania stypendystów na Polach Lednickich. 

Wydarzenia z obozu relacjonujemy w poniższych mediach:

Link do galerii z konferencji prasowej [kliknij tutaj]