Kraków: stypendyści podsumowują Dzień Papieski

To już XVII obchody Dnia Papieskiego, które obchodziliśmy w całym kraju, podążając za słowami Ojca Świętego – patrona i orędownika młodzieży. Jak co roku, zbiórkom na program stypendialny towarzyszyły rozmaite atrakcje dla rodzin i dzieci, przygotowywane przez stypendystów. Każde miasto świętowało nieco inaczej, jednak wszystkie w jednym celu: na chwałę i dla upamiętnienia pontyfikatu Papieża.

Dzień Papieski to najważniejszy dzień w roku dla każdego stypendysty. Przygotowania do niego zaczynają się z rocznym wyprzedzeniem, tuż po zakończeniu poprzedniego. W Krakowie rozpoczęły się od uzyskania patronatów honorowych nad wydarzeniem, które zostało objęte przez ks. abp Marka Jędraszewskiego oraz prezydenta miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego.

Wspólnota krakowska jak co roku postawiła sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. Podczas poprzednich obchodów stypendyści roztańczyli Kraków organizując po raz pierwszy belgijkę na Rynku Głównym. W tym roku powtórzyli to 7 października – w przeddzień Dnia Papieskiego, rozpoczynając tym samym obchody tego wielkiego święta. Następnie w Arcybractwie Miłosierdzia przy ulicy Siennej 5 zorganizowali spotkanie z aktorką i założycielką Fundacji “Mimo Wszystko” – Anną Dymną, która opowiadała czym dla niej jest nadzieja.

Główne obchody Dnia Papieskiego – 8 października rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Centrum Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Następnie w godzinach od 12:00 do 17:00 w Arcybractwie Miłosierdzia stypendyści zorganizowali miasteczko rodzinne, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pojawiły się takie atrakcje jak: fotobudka, kącik kawowo-herbaciany ze słodkimi wypiekami, stanowisko z losowaniem niespodzianek, kącik malowania twarzy, balonowe zoo oraz miejsce gdzie dzieci mogły nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. O 17:00 rozpoczął się spektakl pt. „Audycja z wątkiem o nadziei”, przygotowany przez stypendystów, pod przewodnictwem absolwentki programu stypendialnego – Anny Borowiec. Był to punkt zamykający główne obchody Dnia Papieskiego.

Jednak nie była ta ostatnia niespodzianka, którą przygotowali krakowscy stypendysći. Nową inicjatywą stał się I Bieg Papieski, który odbył się w sobotę – 14 października. Ideą przewodnią biegu było uczczenie postaci wielkiego Polaka, patrona Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” – św. Jana Pawła II. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwało krakowskie stowarzyszenie „I Ty Możesz Być Wielki (ITMBW)”, znane z organizacji wielu imprez biegowych. Udział w nim wzięło ponad 70 osób, pokonując trasę 5 km przebiegającą przez teren należący do Centrum Jana Pawła II oraz teren Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uczestnictwo w biegu było bezpłatne, przy czym była też możliwość wsparcia stypendystów dowolną kwotą wrzuconą do puszki.

Tegoroczny Dzień Papieski za nami, a stypendyści już myślą co za rok będą mogli zrobić lepiej. A wszystko to… na chwałę Wielkiego Polaka!