Kurs na wychowawcę wypoczynku dzieci i młodzieży

W weekend, 20-22.04.2018 r. w Warszawie, 49 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyło w kursie wychowawcy wypoczynku. Szkolenie współorganizowała Fundacja im. Ks. Prof. Ryszarda Rumianka.

Kurs odbywał się w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym Archidiecezji Warszawskiej „Dobre Miejsce”. Od 20 do 22 kwietnia studenci uczestniczyli w wykładach i zajęciach praktycznych. Dowiedzieli się, jak udzielać pierwszej pomocy i organizować wypoczynek. Poznali aspekty prawne wypoczynku z młodzieżą oraz gry i zabawy integracyjne. Część uczestników podzieliła się swoimi doświadczeniami.

Emilia studiuje logistykę na UMCS w Lublinie. Jest wdzięczna Fundacji za każdy rok, każdy obóz, każdą poznaną osobę.

Mam nadzieję, że sprawdzę się jako wychowawca i razem z moją grupą przeżyjemy niezapomniany obóz.

– mówi. Emilia chciałaby zostać wychowawcą licealistów. Liczy na szczerość swoich podopiecznych.

Chcę, aby mi ufali i bez obaw zgłaszali każdy problem.

– dodaje.

Mikołaj, student farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, od dawna marzył o pracy z dziećmi. Ma pewne doświadczenie – prowadził wspólnotę modlitewną i scholę parafialną. Bardzo dobrze wspomina swojego pierwszego wychowawcę. Ciągle utrzymuje z nim kontakt.

Bycie wychowawcą to poważny obowiązek, ale myślę, że i tak będzie śmiechu co nie miara!

– podsumowuje.

Ewa studiuje międzynarodowe stosunki gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Już od jakiegoś czasu chciała zdobyć uprawnienia wychowawcy wypoczynku.

Od kilku lat udzielam korepetycji, więc mam pewne doświadczenie w pracy z młodzieżą. Zaskoczyło mnie, jak kompleksowa jest rola wychowawcy. Można powiedzieć, że musi on na pewien czas zastąpić dziecku rodziców.

– dodaje.

Jeszcze jako uczestnicy obozu, wraz ze znajomymi postanowiłem pojechać na obóz jako wychowawca. Teraz realizuję ten plan.

– mówi Michał, student medycyny z Wrocławia. Wcześniej Michał nie pracował z młodzieżą. Ma świadomość czekającej go odpowiedzialności. Bardzo zależy mu na zbudowaniu wartościowej relacji ze swoimi wychowankami.

Aldona studiuje analizę medyczną w Bydgoszczy. Od kilku lat jest wolontariuszem medycznym na fundacyjnych obozach.

Na kursie poznałam wiele zabaw i gier, które mogę wykorzystać w pracy z młodzieżą. Polecam kurs każdemu. Nigdy nie wiadomo, kiedy takie umiejętności będą przydatne.

Każdego roku stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczą w obozie wakacyjnym. Poznają największe polskie miasta i regionalne atrakcje. Zdobywają nowe umiejętności i zawiązują przyjaźnie. Później pomagają w ich organizacji, m.in. jako wychowawcy wypoczynku.