„Miasto Aniołów”- obóz stypendystów uczniów już za chwilę!

W mieście, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, siedzibie sejmiku, zarządu i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego- Toruniu odbędzie się kolejny obóz integracyjno- formacyjny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Miasto od 18 do 30 lipca będzie gościło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Wypoczynek ok. 1000 stypendystów z całej Polski rozpocznie się 19 lipca uroczystą Mszą Świętą w katedrze toruńskiej, której przewodniczył będzie bp Wiesław Śmigiel. Piątek i sobotę stypendyści spędzą na zwiedzaniu Torunia. Dzięki uprzejmości władz miejskich odwiedzą planetarium, Dom Eskenów, czyli Muzeum Historii Torunia i Młyn Wiedzy, a wieczorem wezmą udział w festiwalu Song of Songs.

W niedzielę, 21 lipca, młodzi ludzie dadzą świadectwo we wszystkich toruńskich parafiach. Opowiedzą, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania i co zmieniło się w ich życiu od momentu przystąpienia do programu stypendialnego Fundacji.

Poniedziałek 22 lipca stypendyści spędzą na wyciszeniu i modlitwie, przeżywając Dzień Skupienia.

Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, we wtorek, 23 lipca uczniowie będą gościli na tej uczelni. Zapoznają się z ofertą edukacyjną szkoły wyższej, wezmą udział w zajęciach pokazowych zorganizowanych przez pracowników UMK.

Środa, czwartek i piątek upłynie młodzieży na warsztatach medialnych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także wycieczkach do Górska i na Barbarkę.

W sobotę w ośrodkach, w których mieszkać będą stypendyści, odbędzie się obozowy Dzień Papieski. Uczniowie będą mieli okazję do zapoznania się z interpretacją tegorocznego, XIX Dnia Papieskiego i przygotowania różnorakich form aktywności, które mogą być wykorzystane w ich parafiach tego dnia. Obozowy Dzień Papieski staje się inspiracją dla stypendystów, jak mogą przeżyć to wyjątkowe święto w ich lokalnych społecznościach. Popołudniem młodzież zasiądzie na trybunach Motoareny w Toruniu, aby kibicować najlepszym zawodnikom w czasie rozgrywanych tam Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu.

W niedzielę, 28 lipca Mszę Świętą na zakończenie obozu w kościele Wniebowzięcia NMP odprawi bp Józef Szamocki- biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Po niej, o godz. 12.00, zostanie wyemitowany na żywo z Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu program Między Ziemią a Niebem z udziałem stypendystów Fundacji, władz miejskich, wojewódzkich i kościelnych. Po południu zostanie rozegrany Finał turnieju piłkarskiego pomiędzy ośrodkami obozowymi, a wieczorem wszyscy zgromadzą się na toruńskim rynku na koncercie zespołu Tylko Ty, składającego się ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W planie obozu znajdzie się czas nie tylko dla ducha, ale również dla ciała. W poniedziałek, 29 lipca, stypendyści zmagać się będą w wielu konkurencjach sportowych w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń. Tego dnia wieczorem w ośrodkach zostanie podsumowany obóz stypendystów.

Następnego dnia młodzi ludzie, z pewnością szczęśliwi, wyjadą z miasta słynącego z pysznych pierników. Toruń zostanie w ich pamięci na długo, dzięki zawartym w tym czasie znajomościom, które na pewno przetrwają długie lata.