Młodzież poznaje piękno Podlasia

Drugi dzień obozu gimnazjalistów i licealistów był przeznaczony nie tylko na modlitwę, ale również na integrację. Przed południem 15 lipca 2017 r. uczestniczyli we Mszach Świętych w parafiach w pobliżu swoich ośrodków, a następnie wyruszyli zwiedzać Białystok i okolice.

Tuż po obiedzie udali się do miejscowości Jurowce, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mieli okazję bliżej poznać tradycje Podlasia i zobaczyć w tamtejszym skansenie rekonstrukcję starodawnej zabudowy.

Na początku stypendyści spotkali się z sokolnikami – Kamilem Borowskim oraz Przemysławem Łapińskim, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem opowiedzieli o swojej pracy. Od lat zajmują się tresurą ptaków drapieżnych. Uczestnicy obozu mogli z bliska zobaczyć myszołowa, sowę oraz sokoła wędrownego.

Kolejną atrakcją, która cieszyła się dużą popularnością, była nauka tańca ludowego, a także tradycyjne ubijanie masła połączone z degustacją oraz zajęcia z wyrobu kartek metodą drzeworytu. Stypendyści przyglądali się wyrabianiu wiklinowych koszy oraz spotkali się z gospodyniami, które prezentowały zioła i przygotowane z naturalnych, miejscowych składników herbaty.

Przed wyjazdem na młodzież czekał poczęstunek złożony z tradycyjnej zupy – grochówki oraz kiełbaski pieczone przy ognisku. O wyżywienie zadbał marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński.

Zaraz po posiłku stypendyści pełni sił i energii zatańczyli w rytm kultowej ,, Belgijki’ i ,,Skrzypka”.

„To był niesamowity wyjazd”- mówi Marysia, jedna z uczestniczek obozu i dodaje- „Mogłam bliżej poznać ludzi z mojego ośrodka, a przede wszystkim z mojej grupy”.

Na stypendystów każdego dnia czeka mnóstwo atrakcji. Szczególnym punktem planu obozu będzie Dzień Sportu oraz koncert zespołu „Tylko Ty” połączony z festynem rodzinnym, który zaplanowana na 23 lipca.