Na kulturalnym szlaku Kielc

Trzeci dzień pobytu w stolicy województwa świętokrzyskiego był dla stypendystów bardzo intensywny.

Pierwszy obowiązkowy punkt dla wszystkich uczestników to spotkanie z Kają Niemczyk, która w Biurze Fundacji odpowiada za program stypendialny. Przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące wniosków o stypendium, rozliczeń oraz kontaktu z Fundacją.

Kielce stanowią kulturalne centrum regionu. Bogate zaplecze obiektów muzealnych oraz instytucji kultury pokazuje, jak dużą wagę mieszkańcy tego miasta przywiązują do pielęgnowania tradycji. Po południu stypendyści poznawali uroki miasta. Uczestnicy obozu wybrali się m.in. do Muzeum Zabawek i Zabawy, jedynego tego rodzaju obiektu w Polsce.

Bardzo mi się podobało. Zaciekawiły mnie stare zabawki, części z nich nigdy wcześniej nie widziałam.

– mówi Paulina, stypendystka z diecezji gdańskiej.

Część uczniów odwiedziła także Geopark Kielce. Placówka edukacyjna przybliża przeszłość geologiczną miasta i okolic, wykorzystując wiele eksponatów, modeli i plansz.

Wieczorem uczestnicy obozu wzięli udział w Koncercie Galowym Laureatów 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który odbył się w Amfiteatrze Kadzielnia. Zebrani na widowni stypendyści wraz z opiekunami nagrodzili brawami zdobywców Brązowych, Srebrnych i Złotych Jodeł przyznawanych w 24 kategoriach.