„Narodzenie Pańskie – światłość w gęstym mroku zła” – wykład...

O nadziei, że życie najlepszych córek i synów ukraińskiej ziemi nie pójdzie na marne, ale że z ich ofiary zrodzi się wolność dla narodu ukraińskiego – mówił ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Ks. prof. Prach był specjalnym gościem spotkania opłatkowego prezydentów, burmistrzów i wójtów Miast i Miejscowości Papieskich organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Spotkanie odbyło się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Ks. prof. Prach podczas swojego wystąpienia podziękował Polakom za pomoc Ukrainie i „niesamowitą falę współczujących serc”.

Ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu (UKU) podzielił się podczas spotkania refleksjami nt. „Narodzenie Pańskie – światłość w gęstym mroku zła”.

Nawiązał m. in. do listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Salvifici doloris”, w którym papież napisał, że cierpiący potrzebuje obecności, potrzebuje miłości, która pomoże mu przyjąć nawet najtrudniejsza prawdę o stracie najbliższych, o stracie uczciwego dorobku, o utracie zdrowia i że „świat cierpienia nieustannie przyzywa świat miłości”. „Niesamowita fala pospolitego ruszenia współczujących serc, którą doświadczyliśmy w pierwszych tygodniach straszliwej wojny i doświadczamy po dzień dzisiejszy to właśnie największy dar miłości, za który wszystkim dziękujemy, a szczególnie Polakom, każdemu z osobne i wszystkim razem” – powiedział ks. prof. Prach.

Podziękował prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzejowi Dudzie, rządowi, prezydentom i burmistrzom polskich miast i wszystkim politykom. „Natychmiastowa reakcja polskiego rządu na totalną, niesprawiedliwą i niesprowokowaną agresję, jednoznaczna, niezachwiana pozycja, inicjatywa, i niestrudzona polityczna aktywność na międzynarodowej arenie unicestwiała i unicestwia ducha niemocy wielu rządów i instytucji europejskich wspomagając walczącą Ukrainę na drodze dyplomatycznej, humanitarnej a w szczególności militarnej” – zaznaczył rektor UKU.

Podziękował Kościołowi w Polsce, duchowieństwu i kościelnym instytucjom charytatywnym niosącym pomoc humanitarną i tym wszystkim przybywającym z Ukrainy i tym wszystkim, którzy tam tak bardzo jej potrzebują. Szczególnie podziękował Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za pomoc ukraińskiej młodzieży. „Dziękujemy polskim rodzinom, które szeroko otworzyły drwi swoich mieszkań i dzielą się wszystkim, co posiadają” – powiedział ks. prof. Prach.

Podkreślił, że „w polskim Betlejem wszyscy zapraszają, wszyscy oczekiwali skrzywdzonych i strudzonych obdarowując swoją miłością i współczuciem”. „Dziękujemy za ofiarność, za tę materialną i osobiste poświecenie tysiącom rodzin i wolontariuszy. W betlejemskich ciemnościach ukraińskich miast i wsi każdego dnia, każdej nocy ludzie oczekują kolejnego ostrzału rosyjskich rakiet, kolejnej wiadomości o śmierci i zniszczeniach. W betlejemskich ciemnościach piwnic i okopów władca śmierci bezustannie przywołuje śmierć. Mieszkańcy ukraińskich miast, artyści, nauczyciele, pracownicy, ojcowie broniąc ojczystej ziemi codziennie oddają życie. Ale dzisiaj w betlejemskich ciemnościach w modlitwie oczekujemy światłości narodzenia Chrystusa” – mówił rektor UKU.

Ks. prof. Prach zapewnił, że w Ukrainie „każdy w kościele i w piwnicy, w okopie i na stole operacyjnym powtarza: narodził się Mesjasz, Emmanuel, Bóg z nami, narodził się ten, którego zapowiadali prorocy, a mieszkańcy kraju mroków już od dawna Go przyzywają”.

Przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „w ciszy i ciemnościach nocy światłość staje się słowem i orędziem na ziemi” i dodał: „Orędziem nadziei, że ofiara życia i straszliwych cierpień najlepszych synów i córek ukraińskiej ziemi, których codziennie tracimy, nie pójdzie na marne. Że tym razem, po kilku stuleciach walki i milionach ofiar, dzięki wspólnym wysiłkom całego demokratycznego świata naród ukraiński i inne narody postrosyjskiego imperium będą w końcu narodami wolnymi, będą rozwijać się w bezpiecznej Europie”.

Rektor UKU, zaznaczył, że ta droga jest dla wszystkich zrozumiała, ale jeszcze daleka. „Tę drogę wszyscy razem cierpliwie i wytrwale w tym gęstym mroku zła, nienawiści, zniszczeń i śmierci zjednoczeni wokół światłości narodzonego Chrystusa tak jak to czynimy w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy musimy razem przejść. Tak nam dopomóż Bóg!” – zakończył ks. prof. Prach.

W spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyło kilkudziesięciu

prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”. Spotkanie odbyło się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Obecny był m.in. abp. Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, abp Wojciech Polak Prymas Polski oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zebrani mogli zapoznać się m.in. z ubiegłoroczną działalnością Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którą wielu z nich wspiera oraz posłuchać o planach Fundacji na przyszłość.

tom, maj / Warszawa (KAI)

NAGRANIE WYKŁADU (YOUTUBE)