„O nadziei wbrew nadziei” – Adwentowy Dzień Skupienia poznańskich studentów...

Stypendyści z Poznańskiej Wspólnoty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w pierwszą sobotę grudnia przeżywali Adwentowy Dzień Skupienia pod hasłem „O nadziei wbrew nadziei”.

Dzięki uprzejmości duszpasterza wspólnoty ks. Marcina Stefanika, dzień skupienia mógł odbyć się w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęła konferencja ks. Dariusza Kowalczyka pt. „Źródła i natura chrześcijańskiej nadziei”. Oprócz głównego tematu Przewodniczący Zarządu FDNT odniósł się do filozofii św. Augustyna.

Po konferencji s. Dobrawa ze zgromadzenia Albertynek wprowadziła uczestników spotkania w pracę w grupach dzielenia. Studenci zastanawiali się wspólnie nad pytaniami takimi jak: „Z czego wynika odrzucenie Boga we współczesnym świecie?”, „Dlaczego taka postawa niesie za sobą negatywne konsekwencje?”, „Dlaczego tak ważna dla świata jest prawda o Bożym Miłosierdziu?”. –Dzięki pracy w grupie mogliśmy zastanowić się między innymi nad konsekwencjami odrzucenia Boga, co wprowadziło nas w swojego rodzaju dyskusje wkraczającą w problemy społeczne, z którymi zmagają się nasi najbliżsi lub osoby z naszego otoczenia – mówi Ilona Olejniczak, studentka piątego roku na Politechnice Poznańskiej, uczestniczka dnia skupienia.

Po czasie wspólnej pracy każda grupa zaprezentowała na forum wnioski ze swoich rozważań. Następnie uczestnicy dnia skupienia udali się na adorację Najświętszego Sakramentu.  Rozważania na jej czas zostały przygotowane przez stypendystów, przy wsparciu s. Dobrawy. Po adoracji odbyła się Eucharystia, na której homilię wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk. Po przerwie odbył się ostatni punkt programu: druga konferencja „Jak pielęgnować w sobie postawę nadziei?” wygłoszona przez ks. Marcina Stefanika. Spotkanie zakończyło się modlitwą, rozmowami i wspólnie spędzonym czasem.

– Dzień skupienia pozwolił mi oderwać się na chwilę od spraw życia codziennego – podsumowuje Ilona. – Pomógł w przygotowaniu naszych serc na Jego narodzenie! – dodaje Malwina Wasilczyszyn, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, starosta wspólnoty poznańskiej.

W trakcie spotkania stypendyści przynieśli dary, z których, w ramach Szlachetnej Paczki, została przygotowana paczka dla potrzebującej rodziny z Poznania.  Akcję koordynuje Malwina. – Dzień skupienia oparty był o tematykę nadziei. Miejmy nadzieję, że w czasie adwentu zrobiliśmy wszystko, by z pełnią szczęścia i czystą radością cieszyć się Bożym Narodzeniem! – podsumowuje stypendystka.

Weronika Tutka